Στον πρώτο «επίσημο» φιλικό αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 81-69 του Ηρακλή, στo Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Είχε προηγηθεί το φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ αύριο (5/9, 17:00) οι «πράσινοι» αντιμετωπίζουν τον ΠΑΟΚ στα Γιάννενα.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα βρέθηκε στο -1 (57-58) με το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά με αντεπίθεση στην 4η περίοδο έφτασε άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Διάστρεμμα υπέστη ο Κουβανός γκαρντ/φόργουορντ του Παναθηναϊκού, Χάουαρντ Σαντ Ρος, και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του φιλικού αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 36-31, 57-58, 81-69

Στο τέλος της 1ης περιόδου και έχοντας κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Παπαπέτρου και Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-12. Στη 2η περίοδο, ο Ηρακλής αντέδρασε ισορροπώντας το ματς για να κάνει επιμέρους σκορ 19-13 (36-31 ημίχρονο).

Ο «Γηραιός» πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο (27-21 υπέρ του το επιμέρους σκορ) και προσπέρασε με 57-58 στο 30ο λεπτό. Όμως, στην 4η περίοδο, οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμούς, προσπέρασαν με +7 (69-62) και με 24-11 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο αναδείχτηκαν νικητές με 81-69.