Τη 10η εφετινή… κατοστάρα του στην Basket League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, με νέο «θύμα» του τον ΠΑΟΚ. Οι πρωτοπόροι «πράσινοι» συνέτριψαν με 117-79 τους Θεσσαλονικείς, για τη 17η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 15-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 12η ήττα τους, με την οποία παραμένουν «αγκαλιά» με τον Άρη στο… βυθό της κατάταξης.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ από τα 6.75 (21/33 τρίποντα!), χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση, προκειμένου να «καθαρίσει» τον αγώνα. Με την άμυνα να κρατά τον ΠΑΟΚ στους 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και την «πράσινη» παραγωγικότητα στα ύψη (32π.), η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξέφυγε με 86-53, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς να σηκώσουν πρόωρα «λευκή πετσέτα».

Πρώτη σπουδαία εμφάνιση με την πράσινη φανέλα για τον Άντι Ράουτινς, ο οποίος με 21 πόντους και 7/8 τρίποντα πρωταγωνίστησε στην περιφέρεια, ενώ ο Ρικ Πιτίνο ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας του (σ.σ. σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες). Δεν αγωνίστηκαν οι Γιώργος Παπαγιάννης και Νίκος Παππάς, οι οποίοι ταλαιπωρούνται από ενοχλήσεις στον ώμο.

Από τον ΠΑΟΚ των 12 λαθών και των κακών ποσοστών ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (25-68, 36%), ξεχώρισε ο Άνταμ Σμιθ με 25 πόντους και 6/10 τρίποντα.

Πριν το πρώτο τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ, ενώ στα court seats του ΟΑΚΑ ξεχώριζε η φανέλα του «Black Mamba».

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10 (1), Παπαπέτρου 10 (1), Φριντέτ 8 (2), Καλάθης 5, Ουάιλι 10, Ράις 15 (5), Ράουτινς 21 (7), Περσίδης, Βουγιούκας 9 (1), Παπαδάκης 9 (3), Τζόνσον 3 (1), Μήτογλου 17.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 25 (6), Τσόχλας, Μαργαρίτης 5 (1), Μπεστ 3, Σαρικόπουλος 7, Ρετ 2, Μπράουν 7 (1), Καρράς 2, Χατζηνικόλας 3 (1), Oυίλιαμς 10, Σόρτερ 15 (1).