Ανώτερος της ΑΕΚ από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου «καυτό» στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε, με 100-75 στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Basket League. O αρχηγός των «πρασίνων» πέτυχε 11 σερί πόντους και 14 συνολικά στο 3ο δεκάλεπτο, για να τελειώσει με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο τον αγώνα.

Οι Σαντ-Ροος (16π.), Μέικον (14π., 6ασ.) και Πέρι (11π., 5ασ.) ήταν επίσης διψήφιοι. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 5η διαδοχική νίκη του σε 6 αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς είχε ηττηθεί από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, στην πρεμιέρα. Από την Ένωση που υποχώρησε στο 3 – 4, ο Έρικ Γκρίφιν αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Πριν το τζάμπολ, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός τίμησε τον Νίκο Παππά δια χειρός Παπαπέτρου στην πρώτη επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ, μετά την αποχώρησή του από τους «πράσινους» (2013-2020) πριν από ενάμιση χρόνο.

Με 4-12 προηγήθηκε η ΑΕΚ, χάρη σε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα από Παππά (δύο), Γκρίφιν και Αγκόλα, μετά το τζάμπολ. Με τους Παπαπέτρου και Ουάιτ «καυτούς» ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα για να προσπεράσει με 13-12 και 23-16, όταν οι Μέικον, Πέρι και Έβανς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους «πράσινους» στο +7 (25-18), την οποία και διεύρυναν μέχρι το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο εύστοχοι στα σουτ δύο πόντων (13/23 έναντι 7/19 της ΑΕΚ στο α΄ μέρος) και είδαν τους Σαντ-Ροος και Πέρι να φτάνουν τους 11 πόντους στο πρώτο 20άλεπτο. Με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε αυτό που του είχε ζητήσει ο Δημήτρης Πρίφτης στη ρακέτα. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ ανέβαζε το σκορ κυρίως χάρη σε λύσεις από Παππά και Χάμερ (8π. έκαστος), με τους Φλιώνη και Γκρίφιν να μαζεύουν από 4 ριμπάουντ.

Mε τρίποντα από Μποχωρίδη και Παπαπέτρου ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την 3η περίοδο, για το 60-43. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού… έπαιζε μόνος του έκτοτε για την ομάδα του και μέχρι το 73-49 πετυχαίνοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Με τον Κασελάκη ν’ ακολουθεί τον παράδειγμα του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» προσπέρασαν και με +27, 76-49! Ο Δημήτης Μαυροειδής πέτυχε τους 4 τελευταίους πόντους της Ένωσης μέχρι την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου (79-53). Οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν μόνο 13 πόντους σε αυτό το διάστημα. Τυπική διαδικασία ήταν η 4η περίοδος, με τους «πράσινους» να προσφέρουν θέαμα και να πιάνουν την κατοστάρα χάρη στην εύστοχη δεύτερη βολή του Βασίλη Καββαδά.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Μέικον 14 (2), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 20 (4), Ουάιτ 6 (1), Πέρι 11 (1), Καββαδάς 3, Κασελάκης 8 (2), Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 4, Σαντ-Ροος 16 (3).

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Φλιώνης 6 (2), Ανγκόλα 8 (1), Παππάς 14 (2), Γκρίφιν 18 (1), Βάουλετ 3, Κολόμ 5 (1), Φιλιππάκος 4, Καρλής 3 (1), Μαυροειδής 4, Χάμερ 10.