Την ήττα με 83-75 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν πλέον έξι νίκες και πέντε ήττες με τους Λιθουανούς να ανεβαίνουν στις πέντε νίκες.
Με 10/16 τρίποντα και μηδέν λάθη στο πρώτο 20αλεπτο, αλλά και τον Πρίντεζη να έχει σημειώσει 16 πόντους με 4/4 τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν το «αφεντικό» στο πρώτο μέρος ξεφεύγοντας ακόμη και με +13 πόντους, όμως στη συνέχεια όλα άλλαξαν. Η Ζαλγκίρις έπαιξε πιεστική άμυνα και από τα 1/6 τρίποντα του α΄ μέρους τέλειωσε τον αγώνα με 7/19.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ ακολούθησαν οι Γουόλτερς (14), Γουάιτ (13) και Ντέιβις (12), Πέραν του Γιώργου Πρίντεζη (18π.), μόνο ο ΛεΝτέι (15π.) πέτυχε διψήφιο νούμερο για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εκπληκτικά στο ματς με τον Γιώργο Πρίντεζη «σεληνιασμένο» να σκοράρει τους 14 από τους πρώτους 16 πόντους των Πειραιωτών, έχοντας 4/4 στα τρίποντα. Το σκορ είχε ανοίξει ο Γουίλιαμς-Γκος, με τον Μιλουτίνοφ να βρίσκει επίσης το καλάθι. Ακολούθησαν τα τρίποντα του Παπανικολάου και του Σπανούλη με τον Γιασικεβίτσιους να καλεί σε τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του Μπλατ να ξεφεύγουν με δέκα πόντους (19-29).
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του ΛεΝτέι, όμως στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Ζαλγκίρις δέχθηκε μόλις δέκα πόντους μέχρι το 19’ και σκόραρε 21 με αποτέλεσμα να μειώσει σε 42-40 με τον Γουάιτ. Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε αποφασισμένος να παλέψει και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο υπέρ του 48-40. Ο Παπανικολάου αρχικά και ο Στρέλνιεκς στην εκπνοή σημείωσαν δύο τρίποντα δίνοντας «ανάσα» στους Πειραιώτες.
Στην 3η περίοδο η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 8-0 και ισοφάρισε για πρώτη φορά από το 16-16 σε 48-48. ΛεΝτέι, Τίμα και Σπανούλης κράτησαν τον Ολυμπιακό με τον αρχηγό του να διαμορφώνει το 56-59 με 2/3 βολές μετά από τεχνική ποινή στον προπονητή της Ζαλγκίρις, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν ήταν συγκεντρωμένοι, έκαναν λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό τους να βρεθεί στο +1, 60-59.

Με σερί 8-0 ξεκίνησε η Ζαλγκίρις και στην 4η περίοδο, 68-59, έχοντας πλέον το momentum. Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός να πετύχει πόντο, 68-61, δια χειρός ΛεΝτέι, αλλά η νευρικότητα στις επιλογές των «ερυθρόλευκων» ήταν εμφανής. Μετά το τάιμ άουτ του Μπλατ, ο Ολυμπιακός γύρισε την μπάλα και μείωσε σε 70-64 με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος, αλλά η πλάστιγγα είχε γύρει. Ο Ολυμπιακός δέχτηκε τρίποντο αμέσως μετά, 73-64, από τον Γουόλτερς, αλλά είδε και τον Σπανούλη να μπερδεύεται και να χάνει μόνος του την μπάλα. Ο Τιμά με τρίποντο στη συνέχεια μείωσε σε 77-69, αλλά απέμενε 1:29 και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75.

Ζαλγκίρις (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (1), Γουόλκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 5 (1).