Με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να επικρατούν σε Μόναχο και Βερολίνο αντίστοιχα ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στις αναμετρήσεις της Παρασκευής αποδίδοντας σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο και ελέγχοντας την αναμέτρηση στον… επίλογο της, η Ρεάλ πήρε το ντέρμπι στη Μαδρίτη, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυξάνοντας σε 7-3 το ρεκόρ της και πανηγυρίζοντας ενώπιον του κοινού της την πέμπτη διαδοχική ευρωπαϊκή νίκη της.

Οι Ισπανοί επικράτησαν με 97-81 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην 4η απώλεια της.

Στη Γαλλία, η Φενερμπαχτσέ (3-7) επέστρεψε με «διπλό» στις νίκες, επικρατώντας χωρίς άγχος με 88-72 της Βιλερμπάν, την οποία και υποχρέωσε στην πέμπτη ήττα της.

Στη χώρα των Βάσκων, η Μπασκόνια πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και πέμπτη στο σύνολο, πριν το ΟΑΚΑ (28/11). Οι Βάσκοι επικράτησαν με 70-60 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, κρατώντας τους Ρώσους στο «βυθό» της κατάταξης (2-8).

Τέλος, στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, «πιάνοντας» με ρεκόρ 8-2 την Αναντολού Εφές στην κορυφή της κατάταξης. Οι «μπλαουγκράνα» εξαργύρωσαν το καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 22-7, διαλύοντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με το τελικό 96-73.