Ο Ολυμπιακός επικράτησε 78-71 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας τον «αιώνιo» αντίπαλό του στην πρώτη του ήττα για τη φετινή σεζόν.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημειώνοντας 17 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Οκτάβιους Έλις έκανε «θραύση» στη ρακέτα, με 13 ριμπάουντ. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξέφυγε και με +15 και παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός μείωσε λίγες φορές στους 4 πόντους, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν κάθε φορά τη σωστή αντίδραση.

Ο Παναθηναϊκός που είχε κορυφαίους τους Μάρκους Φόστερ (15π.) και Ιωάννη Παπαπέτρου (13π.) γνώρισε την πρώτη ήττα του μετά τη μεγάλη νίκη στη Μόσχα επί της Χίμκι, στην 1η αγωνιστική.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ντέρμπι νευρικές και ιδιαίτερα άστοχες και έμειναν χωρίς πόντο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τελικά ο Πρίντεζης με δικούς του πόντους και ο Έλις μετά από ασίστ του Σλούκα έφεραν τον Ολυμπιακό στο 6-0, ενώ για τον Παναθηναϊκό σκόραρε ο Νέντοβιτς, μετά από δέκα ανεκμετάλλευτες επιθέσεις. Ο Πρίντεζης ήταν ο πρωταγωνιστής στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς σημείωσε εννέα πόντους, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +10 (17-7). Παπαπέτρου και Όγκαστ μείωσαν σε 19-12, όμως η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 22-12 υπέρ του Ολυμπιακού με τρίποντο του Σπανούλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να φαίνεται πιο ορθολογικός στο παιχνίδι του, με πλουραλισμό στην επίθεση. Τζένκινς, Βεζένκοφ και Σπανούλης έφεραν τους Πειραιώτες στο +15 (31-18), με τους «πράσινους» να παίρνουν ανάσες από τον Φόστερ, τον Παπαπέτρου και τον Γουάιτ. Με καλάθι του Κασελάκη ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δέκα (37-27 και 39-29), όμως με τρίποντο του Βεζένκοφ και καλάθι του ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα (44-29). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 44-35 υπέρ του Ολυμπιακού, καθώς Κασελάκης και Γουάιτ σημείωσαν δύο τρίποντα.

Με τον Σλούκα να επιστρέφει στο παρκέ, μετά τον τραυματισμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είδε τους γηπεδούχους να απειλούν από περιφέρεια (Φόστερ) και ρακέτα (Παπαπέτρου), μειώνοντας σε 42-48 στο 22΄. Ωστόσο, η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση… Η άμυνα έκλεισε κάθε διάδρομο, τη στιγμή που Πρίντεζης και Σλούκας πρωτοστάτησαν στο επιμέρους σκορ 2-10, με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +14 (44-58 στο 25΄). Ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, με τον Φόστερ να ακολουθεί από τα 6.75, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να απαντήσει με επιμέρους σκορ 13-4, μειώνοντας με τη λήξη της τρίτης περιόδου σε -5 (57-62).

Οι «πράσινοι» αύξησαν κατακόρυφα την πίεση τους στην άμυνα, μειώνοντας στο 32΄ σε 58-62, αλλά η εμπειρία του Σπανούλη στη δημιουργία, σε συνδυασμό με την κυριαρχία του Ολυμπιακού στα επιθετικά ριμπάουντ, βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να μην απειληθούν. Παράλληλα, Παπαπέτρου, Ρος και Νέντοβιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα, βλέποντας τον ψύχραιμο Ολυμπιακό να γράφει στο 36΄ το 60-70.

Η τελευταία προσπάθεια του Παναθηναϊκού για ανατροπή (69-73 στο 38΄), επισκιάστηκε από λάθη και εκνευρισμό (τεχνική ποινή στον Νέντοβιτς για διαμαρτυρίες) των «πράσινων», οι οποίοι παρασύρθηκαν από τις κακές επιλογές τους, βλέποντας τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 71-78.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 6 (7 ριμπ.), Όγκαστ 7, Παπαπέτρου 14 (4 ασίστ), Κασελάκης 7, Βουγιούκας, Φόστερ 15 (5 ριμπ.), Νέντοβιτς 9, Σάικς, Ουάιτ 5, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 1, Σαντ-Ρος 5.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 7, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 8, Σλούκας 6, Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 9 (8 ριμπ.), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 3, Τζένκινς 5, Έλις 5 (13 ριμπ.), ΜακΚίσικ 10