Πραγματοποιώντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση ο Ολυμπιακός, συνέτριψε την Παρασκευή με 91-70 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, για την 11η αγωνιστική της Euroleague και, με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση, βελτίωσε σε 5-6 το ρεκόρ του, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Η διάρκεια στην άμυνα και το επιθετικό ξέσπασμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν τη διαφορά για τους Πειραιώτες και έγειραν την πλάστιγγα προς τη μεριά τους.

Κορυφαίος παίκτης της ελληνικής ομάδας ήταν o Παπανικολάου, ο οποίος είχε 17 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιλουτίνοφ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους είχε και ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Βασίλης Σπανούλης.

Στον αντίποδα, έχοντας χάσει κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (18 έναντι 34) η Αρμάνι Μιλάνο των 13 λάθών δεν είχε τύχη στο ΣΕΦ. Πρώτος σκόρερ των Ιταλών ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 14 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τo προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 χάρη σε λέι απ του Πριντεζη και γκολ-φάουλ του Παπανικολάου, ωστόσο οι Ιταλοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-2 και έφτασαν στο 9-7 με κάρφωμα του Ταρζούσκι στο 6ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια επικεντρώθηκαν στο πώς θα εξουδετερώσουν η μία τα ατού της άλλης, το σκορ έμεινε χαμηλά, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 17-13 με τρίποντο του Νέντοβιτς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 19-15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Κεμζούρα, η οποία είχε πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, βρήκε λύσεις από τα 6.75μ. και με τους Βεζένκοφ και Πολ να σημαδεύουν σωστά, ισοφάρισε σε 21-21.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο η Αρμάνι έφτασε στο +5 (30-35) βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια (είχε 4/7 τρίποντα την ώρα που οι Πειραιώτες μέχρι τότε είχαν 2/11).

Πάντως σε εκείνο το σημείο του ματς οι παίκτες των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκαν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με τρίποντο του -εκπληκτικού σήμερα- Παπανικολάου ισοφάρισαν (35-35) πριν τελικά πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +3 (40-37).

Κορυφαίος των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος ήταν ο Παπανικολάου με 12 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ροντρίγκεθ με οκτώ πόντους και 2/2 τρίποντα.

Επίσης πολύ καλή δουλειά έγινε από τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος βοήθησε τον Ολυμπιακό να κυριαρχήσει στα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο (7 έναντι 1 των Ιταλών).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν άμυνα για… σεμινάριο, ενώ την ίδια ώρα, παρουσιάζοντας μεγάλη βελτίωση στο περιφερειακό σουτ, ξέφυγαν στο σκορ.

Με 3/3 τρίποντα (Παπανικολάου, Κόνιαρης, Σπανούλης) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 52-43, με τους παίκτες του Κεμζούρα να κυριαρχούν ολοκληρωτικά στο παρκέ, έχοντας «πνίξει» με την άμυνά τους την Αρμάνι Μιλάνο.

Με δύο εύστοχες βολές του Μπάλντγουιν οι Πειραιώτες έφτασαν στο +16 (66-50), ενώ με τρίποντο του Πολ έκαναν το 69-52, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +18 (71-53).

Με τους «ερυθρόλευκους» να επιδεικνύουν την ίδια σοβαρότητα και στον… επίλογο του αγώνα, η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+26, 83-57 στο 36΄), με τον Ολυμπιακό να μην αγχώνεται μέχρι το τελικό 91-70, απέναντι σε μία Αρμάνι που δεν μπήκε ποτέ στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 8, Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 14 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 13, Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 17 (2), Ρούμπιτ 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ετορε Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοφ 11 (1), Μπιλίγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (1), Γουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5.