Την τρίτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησαν 83-68 της Ζαλγκίρις πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Επηρεασμένοι από την ήττα με έναν πόντο, στην παράταση από την Μπαρτσελόνα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο -14 (15-29 και 17-31) στο α΄ μέρος. «Ροκάνισαν», όμως τη διαφορά στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου χάρη στην ενέργεια που έβγαλε ο Λαρεντζάκης (13π. με 3 τρίποντα) και στα δύο μισά του παρκέ, αλλά και τις λύσεις από τον Σλούκα (17π. με 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) για το -3 (36-39 στο ημίχρονο). Με ηγέτη τον Σάσα Βεζένκοφ (12π., 6ρ.) στο 3ο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία στο προβάδισμα και έφτασαν άνετα στην 3η νίκη τους σε 4 αναμετρήσεις στη διοργάνωση φέτος.

Χωρίς τους Παούλιους Γιανκούνας, Γιάνις Στρέλνιεκς και Ζοφρέ Λοβέρν παρατάχθηκε η ομάδα της Λιθουανίας που είχε πρώτο σκόρερ τον Εμανουέλ Μουντιάι (19π.), ενώ 14 πόντους πέτυχε ο Αρτούρας Μιλάκνις και 12 ο Τζος Νέμπο.

Το χειρότερο φετινό πρόσωπό του… έδειξε ο Ολυμπιακός, μετά το τζάμπολ. Ο Αρτούρας Μιλάκνις σημείωσε 9 πόντους με συνοπτικές διαδικασίες και η Ζαλγκίρις Κάουνας ξέφυγε με 8-21. Με εξαίρεση τα τρίποντα των Παπανικολάου και Ντόρσεϊ, η ομάδα του Πειραιά δεν έβρισκε τρόπο να ανεβάσει το σκορ, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 12-23.

Χωρίς ισορροπία, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερνε να αντιδράσει στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου, την ώρα που οι Λιθουανοί «χτυπούσαν» έξω από τα 6.75 (6/13 στο ά μισό). Δύο διαδοχικά τρίποντα, όμως, ένα από τον ΜακΚίσικ και ένα από τον Λαρεντζάκη (8π. στα πρώτα δύο δεκάλεπτα) «έκλεισαν» την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους, 23-31. Η αντίδραση του Ολυμπιακού είχε συνέχεια, απόρροια της πίεσης στην άμυνα που έδωσε ρυθμό και στην επίθεση για την ομάδα του Πειραιά. Οι Σλούκας (9π. στο 20αλεπτο) και Πρίντεζης μάζεψαν τη διαφορά στους 3 πόντους 36-39, στο ημίχρονο.

Δύο σερί τρίποντα… με το καλημέρα στο 3ο δεκάλεπτο, από Ουόκαπ και Βεζένκοφ, αποδείχτηκα αρκετά για να προσπεράσει ο Ολυμπιακός, 42-41. Ο τελευταίος έριξε νέα τρίποντο «βόμβα» μετά το καλάθι του Νέμπο, 45-43. Ο Νεμπο ισοφάρισε σε 45-45, αλλά έκτοτε, χάρη σε 12 πόντους του Βεζένοφ στην 3η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 18-4 (!) και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +14, 63-49. Ο Ολυμπιακός είχε πετύχει 27 πόντους και η Ζαλγκίρις μόλις 10 στο 3ο δεκάλεπτο.

Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος, αφού ο Ολυμπιακός είχε… χαλάσει το μυαλό των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς και προσφέροντας θέαμα έφτασε στην άνετη νίκη με 83-68.

Τα δεκάλεπτα:  12-23, 36-39, 63-49, 83-68.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (1), Ντόρσεϊ 7 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 4, Σλούκας 17 (3), Μάρτιν, Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 10 (2), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 7 (1).

Ζαλγκίρις (Γιούρι Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νέμπο 12, Μουντιάι 19 (2), Καλνιέτις 6 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 14 (4), Καβανό 8, Τζίφεϊ, Ουλανόβας.