Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 93-86 από την ουραγό Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, για τη 19η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 7-12. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα, πανηγυρίζοντας την έκτη νίκη τους.

«Δήμιος» του Ολυμπιακού… ντύθηκε ο Μάρκους Έρικσον σημειώνοντας 22 πόντους με 6/9 τρίποντα! Οι Γερμανοί είχαν 13/23 έξω από τη γραμμή των 6.75, προσπέρασαν με +11, στο πρώτο μέρος, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 29-18. Με έναν Πρίντεζη… μαγικό και μέσα σε όλες τις φάσεις (15π., 9ρ., 6ασ.), τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να έχει αναμορφώσει την ομάδα του, με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και τον Σπανούλη σταθερή αξία από την περιφέρεια. Μόνο ο Κόνιαρης όμως, με 3/4 ήταν εύστοχος στα τρίποντα από πλευράς Ολυμπιακού (5/8), με εκλάμψεις από Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Η τέταρτη περίοδος εξελίχτηκε σε… θρίλερ, ο Μιλουτίνοφ αστόχησε σε μία κρίσιμη βολή, με τον Πρίντεζη να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Σπανούλης (14π., 9ασ.) το πήρε πάνω του και αντί να πασάρει στον Μιλουτίνοβ που περίμενε κάτω από την μπασκέτα, επέλεξε το τρίποντο. Ήταν όμως άστοχος και πλέον δεν έμενε χρόνος.

Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού για το 8-4, με το +6, 12-6, να διαμορφώνουν οι Σπανούλης, Μιλουτίνοφ. Σίβα και Γκεντράιτις πέτυχαν από 5 πόντους στην 1η περίοδο για λογαριασμό της Άλμπα, που είχε 3/7 τρίποντα έναντι 0/2 του Ολυμπιακού στα πρώτα δέκα λεπτά, 22-19.

Σαν σε… διαγωνισμό τριπόντων, οι Γερμανοί αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό, έξω από τα 6.25 στη 2η περίοδο. Αρχικά, με δύο τρίποντα, από τους Πέιτον Σίβα και Μάρκους Έρικσον, η Άλμπα προσπέρασε με 26-27, ενώ ένα ακόμη τρίποντο δια χειρός Κένεθ Όγκμπι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στη γερμανική ομάδα, 26-30. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… μηδέν στην περιφερειακή άμυνα, αφού μέχρι το ημίχρονο η στατιστική έδειχνε 9/14 τρίποντα για την ομάδα του Βερολίνου. Μόλις 1/7 είχε ο Ολυμπιακός, αυτό του Κόνιαρη που μετά από επιμέρους σκορ 8-22 και +11 της Άλμπα (30-41), μείωσε σε 33-41. Ο Μάρκους Έρικσον μετρούσε 3/4, από 2/4 οι Σίβα και Γκεντράιτις. Τα 19/22 δίποντα του Ολυμπιακού, με λύσεις κυρίως από τον Ρούμπιτ, (10/17 η Άλμπα) άφηναν πίσω στο σκορ του Πειραιώτες στο ντεμπούτο της επιστροφή του Μπαρτζώκα στην τεχνική ηγεσία, με το 42-50 να είναι το σκορ της 2ης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έδειξε διαφορετικό πρόσωπο στην 3η περίοδο, μαζεύοντας την εις βάρος του διαφορά. Οι ψηλοί του Ολυμπιακού έπαιξαν δυνατά στην άμυνα, πήραν ριμπάουντ, ενώ ο Πρίντεζης ξεπερνούσε σε αριθμό ασίστ ακόμη και τον Σπανούλη στο 30’. Έξι ασίστ ο Πρίντεζης, 5 ο Σπανούλης, πέρα από τα 7 ριμπάουντ και τους 10 πόντους. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση, χάρη στην άμυνά του και τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν για τους Πειραιώτες. Έξω από τα 6.75, πάλι ο Κόνιαρης μείωσε σε 47-53 (2/8 ο Ολυμπιακός), ενώ ο Παπανικολάου από ασίστ του Πρίντεζη έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο -2, 58-60. Ο Μάρκους Έρικσον όμως συνέχισε να τα βάζει σαν… σε προπόνηση, φτάνοντας τα 5/6 και 17 πόντους με δύο ακόμη σουτ τριών πόντων στα μισά του 3ου δεκαλέπτου. Ο εξαιρετικός Μιλουτίνοφ στην 3η περίοδο, ισοφάρισε σε 64-64 φτάνοντας τους 12 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/4 βολές και 5 ριμπάουντ! Ο Σέρβος σέντερ διαμόρφωσε και το 66-66, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε δώσει εντολή να τροφοδοτείται κάτω από το καλάθι. Για να βάλει την… πινελιά του ο Σάσα Βεζένκοφ σημειώνοντας τους πέντε τελευταίους πόντους στο 3ο δεκάλεπτο! Όταν δε σούταρε για τρεις από την ευθεία της baseline, 4΄΄ πριν ολοκληρωθεί η περίοδος, και η μπάλα μπήκε στο καλάθι για τα 71-68 γύρισε με νόημα προς την κερκίδα κάνοντας νόημα… επιτέλους μπήκε!

Όμως, το ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρήκε τον Έρικσον να κάνει το 6/8 από τη γραμμή του τριπόντου, τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε λάθη, να μην έχει υπομονή και να πηγαίνει σε μακρινά σουτ χωρίς τύχη. Η Άλμπα βρέθηκε στο +6, 71-77, με συνοπτικές διαδικασίες. Με νέο τρίποντο ο Γκεντράιτις διαμόρφωνε το 73-80 και ο Σίκμα το 73-82 (+9). Σπανούλης και Πρίντεζης κρατούσαν τον Ολυμπιακό, με τον τελευταίο να παίρνει το 5ο φάουλ του Ενόκο. Ο Κόνιαρης ευστόχησε στο τρίτο του τρίποντο, 80-86 και απέμεναν λιγότερα από 4 λεπτά. Μετά από μία βολή του Σίκμα, σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Τίμαν και τον Σπανούλη, οι διαιτητές διόρθωσαν λανθασμένη απόφαση κατοχής στην Άλμπα, βλέποντας στο instant replay πως είχε γίνει φάουλ στον αρχηγό του Ολυμπιακού. O Παπανικολάου έκανε το 82-87, ενώ 1/2 βολές πέτυχε ο Πρίντεζης (83-87), στα 2:17΄΄ πριν τη λήξη. Δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά στο ΣΕΦ, με τον Σπανούλη να βρίσκει με εξαιρετική ασίστ πάνω στον βηματισμό τον Πρίντεζη και να μειώνει ο Ολυμπιακός στο καλάθι, 85-87, με εναπομείναντα χρόνο 1:01΄΄. Ο Πρίντεζης είχε πάρει και ένα αμυντικό ριμπάουντ «χρυσάφι», είχε κάνει και ένα κόψιμο καταλυτικό πριν.

Όταν ο Μιλουτίνοφ πήγε στη γραμμή των βολών έβαλε μόνο την πρώτη. Ο Πρίντεζης ήταν πάλι εκεί! Πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αντί να πασάρουν στον Μιλουτίνοφ, ο Σπανούλης το πήρε επάνω του και αποδείχτηκε άστοχος στο τρίποντο, στα 13΄΄. Για να σταματήσει το χρόνο ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Γκεντράιτις και οι διαιτητές το χρέωσαν αντιαθλητικό. Ο Γκεντράιτις ήταν αλάνθαστος στις βολές, 86-89, ο Κόνιαρης έκανε φάουλ στον Σίκμα που τις έβαλε και αυτός, 86-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68. 86-93.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντγουιν 6, Πολ 4, Κόνιαρης 11 (3), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοβ 15, Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5.

Άλμπα Βερολίνου (Αΐτο Γκαρθία Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4 (1), Έρικσον 22 (6), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (1), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (3), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11.