Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του έβδομου πρωταθλήματος της Ιστορίας του στην Α1 Γυναικών στο μπάσκετ και δεύτερο διαδοχικό, βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά το «διπλό» στο κλειστό γυμναστήριο της «Λεωφόρου», «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 66-60 του Παναθηναϊκού, στον δεύτερο τελικό, γράφοντας το 3-1 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται στο ΣΕΦ (αίθουσα 5), την ερχόμενη Κυριακή (2/4, 13:00).

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -12 της τρίτης περιόδου (41-29 στο 23΄), με την άμυνα να παίζει καταλυτικό ρόλο στην ανατροπή, όπως και η εκτελεστική δεινότητα των Γκούσταφσον και Νικολοπούλου, οι οποίες «σφράγισαν» το «διπλό» στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Παναθηναϊκός επιχείρησε νέο comeback.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, η Αγγελική Νικολοπούλου με 14, ενώ 16 πρόσθεσε η Άινα Αγιούσο. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Έμιλι Πότερ με 15 πόντους και Διονυσία Αλεξανδρή με 14, ενώ η Τσάστιτι Ριντ (0π.) μπορεί να επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, αλλά ήταν ανέτοιμη και έμεινε στο παρκέ μόλις 3 λεπτά.

Με τις Κάρτερ και Αλεξανδρή να βρίσκουν τα μακρινά σουτ, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με το… καλησπέρα να οικοδομήσει μία διαφορά και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +11 (16-5). Η Αλεξανδρή παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο «ζεστή» και οι «πράσινες» όχι μόνο δεν… αγχώθηκαν, αλλά ξέφυγαν και με +13 (20-7), παρά την κυριαρχία της Γκούσταφσον στη ρακέτα, ενώ πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (33-27).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, και μετά το +12 του Παναθηναϊκού στο 23΄ (41-29), η άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού έκλεισε το περιφερειακό σουτ, η Γκούσταφσον συνέχισε να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι, ενώ βρήκε συμπαραστάτρια στην επίθεση και την Νικολοπούλου και οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν την αντεπίθεση, μειώνοντας στο 30΄ σε 49-43 και προσπερνώντας στο 35΄ με 49-54, μετά από σερί 0-11. Οι «πράσινες» προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 60-61 με τρίποντο της Χριστινάκη στα 46΄΄ για τη λήξη, αλλά μέχρι εκεί…

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 3 (1), Πότερ 15, Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 7 (1), Κάρτερ 9 (1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 4, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26 (1), Νικολοπούλου 14 (2), Δίελα, Σουκ 6.