Διά πυρός και σιδήρου πέρασε ο Ολυμπιακός από το κλειστό «Τάσος Καμπούρης», επικρατώντας 77-74 της μαχητικής Κύμης, σημειώνοντας το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, καθώς ακολουθεί η διαβολοβδομάδα στην Euroleague.
Η ομάδα του Καστρίτη κοίταξε στα μάτια τους Πειραιώτες και με ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 25-15 έκανε το ματς ντέρμπι και έχασε στο τέλος του αγώνα με τρίποντο του Τουπάν! Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ουάσινγκτον που ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ακολούθησε με 14 ο Χόρτον.

Για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ 15 πόντους πέτυχε ο Γουίλιαμς-Γκος, 14 ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος σημείωσε κρίσιμους πόντους μετά από επιθετικά ριμπάουντ και 10 είχε ο Στρέλνιεκς. Παράλληλα, οι Πρίντεζης και Βεζένκοφ σημείωσαν καθοριστικά καλάθια, ενώ ο Τουπάν που είχε 12 πόντους διαμόρφωσε στο τέλος το 74-77.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στην άμυνα της Κύμης στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο -2 (20-18), ενώ ακόμη και το… ξέσπασμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν… τρόμαξε τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη. Οι Πειραιώτες κατάφεραν με επιμέρους σκορ 7-15 να προηγηθούν με +8 (25-33) στο 15΄, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (32-39).

Με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, η Κύμη περιόρισε τη βασική απειλή της ρακέτας της, τον Μιλουτίνοφ και με την περιφέρεια της σε… κέφια, έτρεξε σερί 7-0 από το εις βάρος της 48-52, προσπερνώντας με 55-52, διαφορά που κράτησε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (57-54).

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να… καθαρίσουν τον αγώνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοβ προηγήθηκαν με +5 (63-68 στο 35΄), αλλά μέχρι εκεί Χόρτον και Ουάσινγκτον σημείωσαν νέα ανατροπή (70-68, 37΄), ενώ ο τελευταίος ισοφάρισε και πάλι σε 74-74 στα 39.20.

Στα 16΄΄ για τη λήξη, όμως, ο Τουπάν λύτρωσε από τα 6.75 τον Ολυμπιακό γράφοντας το τελικό 74-77, καθώς στα υπολειπόμενα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77.

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 14, Σαγκς 8, Κάμφορ 2. Ουάσινγκτον 24 (4), Πουλιανίτης 5, Στυλιανού 2, Μαραγκός 7, Τουτζιαράκης 3, Ουμπίλα.