«Διπρόσωπος» εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέσα σε ένα 24ωρο φιλικό προετοιμασίας στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα, γνωρίζοντας στο τέλος την ήττα με 75-69.

Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους (επέλεξαν να προφυλάξουν τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Χάρισον, οι οποίοι δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου), επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Βεζένκοφ-ΜακΚίσικ.

Με πολύ σκληρή άμυνα (δέχθηκαν μόλις 3 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά) πήραν ένα ξεκάθαρο προβάδισμα, το οποίο έφτασε κάποια στιγμή το +19 (26-7), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (21-7).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε σε υψηλές… στροφές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, διατηρώντας το προβάδισμά του σταθερό σε διψήφιο νούμερο και πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια προηγούμενος με 14 πόντους (38-24).

Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα έγινε πολύ πιο πιεστική στην άμυνά της κι άρχισε να βρίσκει «μεγάλα» σουτ έξω από τα 6,75 μ., «ροκανίζοντας» σταδιακά τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός, μπήκε με προβάδισμα 8 πόντων (52-44), όμως με εξαίρεση ένα τρίποντο του Βεζένκοφ κι ένα του Παπανικολάου, από ένα σημείο και μετά «μπλόκαρε» επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στους Γερμανούς να ισοφαρίσουν σε 58-58.

Το ματς έγινε ακόμη πιο «σκληρό» στο φινάλε και η Άλμπα πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 61-58, στο 4:39 πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με δύο καλάθια του Σλούκα (64-64) δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Όμως οι Γερμανοί (που σημείωσαν 31 πόντους στην τελευταία περίοδο) ήταν πολύ πιο εύστοχοι στις προσπάθειες που πήραν στο τελευταίο δίλεπτο κι έφτασαν εντέλει στη νίκη με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10 (2), Σίβα 9 (1), Γκίφι 10(2), Έρικσον 6 (2), Ματισεκ 3 (1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10(2), Γκρέιντζερ 9 (2), Σίκμα 10(1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 23 (4), Παπανικολάου 5, Ζαν Σαρλς 10, Τζένκινς, Έλις, ΜακΚίσικ 7 (2).