Με ήττα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Euroleague Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» συμπλήρωσαν τις επτά απώλειες σε ισάριθμες αναμετρήσεις του Β’ ομίλου, μετά την ήττα τους με 68-69 από την Αβενίδα Σαλαμάνκα, στο ΣΕΦ. Στον αντίποδα, η πρωταθλήτρια Ισπανίας βελτίωσε σε 4-3 το ρεκόρ της.

Με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να περιορίσει τη φροντ λάιν της Αβενίδα, η Ισπανική ομάδα πέτυχε την ανατροπή από το εις βάρος 12-8 στο 4΄, προσπέρασε μετά από σερί 0-7 με 12-15 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (19-21). Οι φιλοξενούμενες βρήκαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου από τα 6.75, αλλά με τον Ολυμπιακό να δένει την άμυνα του, οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν σερί 8-0 και στο 19΄ προηγήθηκαν με 40-33, για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (40-38).

Η τρίτη περίοδο ανήκε στην Αβενίδα, η οποία με επιμέρους σκορ 2-10 ανέκτησε το προβάδισμα στο 25΄ με 42-48 και δεν απειλήθηκε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (52-56). Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στον… επίλογο του αγώνα και στο 39΄ προσπέρασε με 66-64. Ωστόσο, ένα καλάθι και φάουλ της Ρόμπινσον διαμόρφωσε το 66-67, για να δώσει η Σπυριδοπούλου και πάλι το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα στα 7΄΄ για τη λήξη (68-67). Οι «ερυθρόλευκες», όμως, «πληγώθηκαν» από την άμυνα τους, έχασαν ένα πολύτιμο ριμπάουντ, με την μπάλα να καταλήγει στην Ελόνου, η οποία έγραψε στην εκπνοή το τελικό 68-69 για την Αβενίδα.