Το πρώτο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν στη Euroleague ανέδειξε νικητή τον Ολυμπιακό μέσα στο ΟΑΚΑ (71-78) την περασμένη Παρασκευή (9/10), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν στο ΣΕΦ και διεκδικούν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο (14/10, 19:30, Novasports 2HD) του πρώην γενικού διευθυντή τους και νυν των Ιταλών, Χρήστο Σταυρόπουλο.

Οι Πειραιώτες έχουν ανεβασμένη ψυχολογία, όμως οι Ιταλοί είναι αήττητοι, έχουν στον πάγκο τους τον έμπειρο Ιταλό προπονητή Έτορε Μεσίνα, ενώ ενισχύθηκαν ακόμα περισσότερο το καλοκαίρι, φέρνοντας στο Μιλάνο, ανάμεσα σε άλλους, τον πρώην «ερυθρόλευκο» Κάιλ Χάινς και τον Ιταλό ΝΒΑερ Λουίτζι Ντατόμε. Πάντως οι Ιταλοί στο ΣΕΦ θα αγωνιστούν χωρίς δύο από τους καλύτερους σουτέρ τους, τους Κέβιν Πάντερ και Βλάντο Μίτσοβ.

Στην προπόνηση του Ολυμπιακού, τη Δευτέρα (12/10), ατομικό πρόγραμμα ακολούθησε ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ, αλλά και ο Κώστας Σλούκας. Ο Γάλλος φόργουορντ δεν είχε αγωνιστεί απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού είχε τραυματιστεί (θλάση) στην πρεμιέρα στο ΣΕΦ, με αντίπαλο τη Ζαλγκίρις Κάουνας. Ο Σλούκας τραυματίστηκε στο 9ο λεπτό του ευρωπαϊκού ντέρμπι «αιωνίων», κάθισε στον πάγκο για το υπόλοιπο του α΄ μέρους, αλλά επέστρεψε στο παρκέ με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του μετρούν αντίστροφα για δύο αγώνες απέναντι σε πολύ δυνατές ομάδες της διοργάνωσης και ως παράδειγμα προς αποφυγή θα πρέπει να έχουν την… 4η καταστροφική περίοδο στην 1η αγωνιστική, όταν έχασαν ένα δικό τους ματς από τη Ζαλγκίρις Κάουνας. Οι Πειραιώτες υπενθυμίζεται πως αντιμετωπίζουν αμέσως μετά τη Μακάμπι.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ (Ισπανία), Σέφι Σέμες (Ισραήλ) και Ουγκ Τεπενιέ (Γαλλία).