Ακόμα μία ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, έχασαν 75-65 από την Εφές και υποχρεώθηκαν στην 11η ήττα τους στη διοργάνωση. Μάλιστα, οι παίκτες του Μπλατ απώλεσαν και την διαφορά της νίκης τους στο ΣΕΦ, που ήταν της τάξης των επτά πόντων.

Οι Στρέλνιεκς (14π.) και Μιλουτίνοφ (12π.) διασώθηκαν από την ομάδα του Πειραιά, που υπέπεσε 14 λάθη. Από την άλλη, για την τουρκική ομάδα, που ανέβηκε στο 15-8, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σίμον και Μοερμάν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, καθώς μπήκε νωθρά στο παρκέ με αποτέλεσμα η Εφές να βρει ρυθμό και με 4/6 στα τρίποντα να προηγηθεί 18-9. Οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα εννέα λεπτά του αγώνα βρήκαν πόντους μόνο από τους Μιλουτίνοφ και Γουέμπερ, όμως έτρεξαν σερί 13-0 από τους Γουέμπερ, Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέι και Παπανικολάου έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (18-22).

Το σερί του Ολυμπιακού από το πρώτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε και οι Πειραιώτες προηγήθηκε 26-18 με δύο καλάθια του Βεζένκοφ. Η Εφές πλησίασε στους 4 (22-26), όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με 7 (27-34) με τρίποντο του Στρέλνιεκς. Η απάντηση των Τούρκων ήταν ένα σερί 7-0 από τους Άντερσον και Σιμόν (34-34), ενώ με καλάθι του Μοερμάν το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της Εφές με σκορ 36-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι και η Εφές άνοιξε την διαφορά. Με τρεις βολές του Λάρκιν το ματς έφτασε στο 47-37, όμως οι Παπανικολάου και Στρέλνιεκς μείωσαν στους 5 (47-42). Μέχρι το 30’ ο Στρέλνιεκς πήρε πάνω του την επίθεση και έτσι το σκορ έκλεισε στο 56-49.

Πριν καν ολοκληρωθεί το 1ο λεπτό της 4ης περιόδου, Μίτσιτς και Πλάις έδωσαν πρωτοπορεία με +11 στην ομάδα τους, 60-49. Ο Αξέλ Τουπάν μπήκε στο παρκέ, αλλά ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που αφυπνίσθηκε στην επίθεση (σιωπούσε για 3 δεκάλεπτα στο σκοράρισμα) και με διαδοχικούς δικούς του πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο -3, 62-59, με 5 λεπτά να απομένουν μέχρι τη λήξη. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Μπράιαντ Ντάνστον βγήκε δύο φορές νικητής μέσα στη ρακέτα και μαζί με δίποντο του Μόερμαν η Εφές απομακρύνθηκε εκ νέου, 68-59.

Mετά τις δυο βολές του κατώτερου των περιστάσεων Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος εν τη απουσία τη Σπανούλη (68-61), οι Λάρκιν, Ντάνστον και Μοερμάν έκαναν αυτά που έπρεπε, όχι μόνο για να αποτρέψουν νέα αντίδραση του Ολυμπιακού, αλλά για να καλύψουν και το +7 (88-81) με το οποίο είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ, στον 1ο γύρο, και εν τέλει νίκησαν με 75-65 τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65.

Αναντολού Εφές: Λάρκιν 11 (7/7 βολές, 8 ασίστ), Μπομπου, Μπαλμπάι, Μότουμ 5 (1), Μοερμάν 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πλάις 8, Μίτσιτς 10, Άντερσον 5 (1),  Ντάνστον 11, Σίμον 13 (2).

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 8 (5 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 7 (3 ασίστ, 5 λάθη), Τουπάν 2, Τίμα, Μιλουτίνοβ 12 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 14 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 7 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), ΛεΝτέι 4.