Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 66-57 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου οι Πειραιώτες μετρούν 13 νίκες και ισάριθμες ήττες και θα ψάξουν μέχρι το τέλος τις επιτυχίες που χρειάζονται για να προκριθούν στα πλέι οφ.

Από την ομάδα του Πειραιά ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ με 13 πόντους, με τον Γουίλιαμς-Γκος να είχε 11 και τον Βεζένκοφ 10. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έχασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με διάστρεμμα τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, που δεν επέστρεψε στο παρκέ.

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί είδαν τον «συνήθη-ύποπτο», Μάικ Τζέιμς, να τελειώνει τον αγώνα με 27 πόντους, χαρίζοντας στην Αρμάνι την 14η νίκη της, με την οποία έκανε ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της πρόκρισης.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε στο ματς με τον Μιλουτίνοφ, όμως στη συνέχεια πέταξε σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα. Χωρίς ρυθμό σε άμυνα και επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν νωθροί με τους Ιταλούς να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται 13-2. Ο Μιλουτίνοφ με τον Βεζένκοφ μείωσε αρχικά σε 13-6 και 15-10 στη συνέχεια, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-10 υπέρ της Αρμάνι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε άρδην. Ο Ολυμπιακός «έδεσε» την άμυνά του, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Αρμάνι και γύρισε το momentum. Ενδεικτικό της περιόδου ήταν ότι οι Πειραιώτες δέχθηκαν μόλις τέσσερις πόντους και από την στιγμή που σημείωσαν 13, χωρίς να είναι αποδοτικοί στην επίθεση, ισοφάρισαν σε 23-23. Σκορ προσέφεραν οι Παπανικολάου, Πρίντεζης, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ και Γουέμπερ. Πάντως ο Ολυμπιακός «έχασε» τον αρχηγό του, καθώς ο Σπανούλης γύρισε το πόδι του και έκατσε στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις αδυναμίες του και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι με γρήγορους πόντους πήρε εκ νέου το προβάδισμα (29-23) και διατήρησε μία διαφορά της τάξεις των 6-7 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος και νέο καλάθι ο Ολυμπιακός μείωσε 36-32, όμως στο 30’ οι Ιταλοί προηγήθηκαν 49-39, με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς.

Στον επίλογο οι επιθέσεις του Ολυμπιακού συνέχισαν να είναι χωρίς αποτέλεσμα, ενώ από την άλλη η Αρμάνι άρχισε να σκοράρει έξω από τα 6,75μ.. Έτσι, η διαφορά ανέβηκε στο +16 (59-43), στο 33’ και οι Ιταλοί έδειξαν σημάδια χαλάρωσης. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 62-53, στο 36’, ωστόσο ο Τζέιμς συνέχισε να σκοράρει. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε η εικόνα και οι Πειραιώτες έχασαν με το τελικό 66-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 27 (4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίτσοβ 13 (1), Ταρτσέβσκι 6 (10 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7 (1/7 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Νάναλι 6, Μπρουκς 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τζέρελς, Όμιτς 2.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 8 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τουπάν, Σπανούλης 2 (4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 13 (9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 10, Πρίντεζης 4 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 4.