Πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Κυριακή με 92-69 το Περιστέρι στο ΣΕΦ, για την 10η αγωνιστική της Basket League.
Η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 19 πόντους στα μισά της 2ης περιόδου, αλλά έκτοτε σοβαρεύτηκε, έπαιξε άμυνα για σεμινάριο στο β’ μέρος και με πολυφωνία στην επίθεση, κατέκτησε το άνετα ροζ φύλλο.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Αξελ Τουπάν με 17 πόντους, τους οποίους μάλιστα πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα ο Βασίλης Σπανούλης είχε 14 πόντους, ενώ ο Ζακ Λεντέι πρόσθεσε 11.
Οι Πειραιώτες θα κάνουν Χριστούγεννα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς έφτασαν τους 19 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» ακόμη και με νίκη επί της ΑΕΚ το βράδυ της Κυριακής (21:00) θα ακολουθούν με έναν βαθμό λιγότερο, αφού εκκρεμεί να οριστεί ο αγώνας τους με τον Κολοσσό στη Ρόδο.
Στον αντίποδα το Περιστέρι υποχώρησε μία θέση, έχοντας πλέον δύο ήττες, μία από τους «ερυθρόλευκους» και μία από τον αήττητο Παναθηναϊκό.
Aξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιάνις Στρέλνιεκς τραυματίστηκε στο κεφάλι στην πρώτη κατοχή του αγώνα, μετά από σύγκρουση με τον Σίρκο και αποχώρησε από το παρκέ.
Ο Λετονός έχει υποστεί βαρύ θλαστικό θραύσμα στο κεφάλι, του τοποθετήθηκαν 5 ράμματα ωστόσο υπάρχει αισιοδοξία ότι θα προλάβει τον αγώνα των «ερυθρόλευκων» κόντρα στην Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη (27/12) για την 15η αγωνιστική της Euroleague.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοφ 10 (2), Μιλουτίνοβ 9, Παπανικολάου 8 (2) Στρέλνιεκς, Ουίλιαμς-Γκος 4, Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2), Μπόγρης 2, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3), Τίμα 4 ΛεΝτέι 12

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5, Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπέντιλ 18 (2), Καράμπελας 3 (1)