Με μία εμφατική εκτός έδρας νίκη επί της Λάρισας, 101-70, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Basket League ο Ολυμπιακός, για την 9η αγωνιστική. Περίπου δύο εβδομάδες μετά την εντός έδρας ήττα του από τον Παναθηναϊκό, στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης η ομάδα του Πειραιά είχε ένα «μαγικό» 3ο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο με επιμέρους σκορ 18-35, οικοδόμησε διαφορά ασφαλείας.

Με την 7η νίκη του σε 8 αγώνες, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον μετρά αντίστροφα για τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (9/12), στη Euroleague. Διψήφιοι ήταν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (20π.), Σάσα Βεζένκοφ (17π.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (14π.) και Λιβιό Ζαν-Σαρλ (10π.) από τους νικητές. Διάστρεμμα υπέστη ο Μουσταφά Φαλ στο τέλος του α΄ μέρους και θα υποβληθεί σε εξετάσεις άμα τη επιστροφή της αποστολής στο Φάληρο.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 17/32 τρίποντα και είχε 20/27 βολές έναντι 11/29 και 9/16 των Θεσσαλών αντίστοιχα. Πάντως, η Λάρισα μάζεψε 42 ριμπάουντ έναντι 35 των Πειραιωτών, κάτι που προβληματίζει τον προπονητή του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι είχαν κορυφαίους τους Ντεβόντε Γκριν (20π.), Τζάλεν Χάντσον (16π.) και Ζώη Καράμπελα (13π.), με τη Λάρισα να συμβιβάζεται στην 7η ήττα της σε 8 αγώνες και να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μετά το 2-5 με τρίποντο του Βεζένκοφ, η Λάρισα, με πολυφωνία στην επίθεση προσπέρασε με 9-5 και 11-7. Ο Ντεβόντε Γκριν ήταν πάντως ο ηγέτης των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο. Η είσοδος του ΜακΚίσικ στη θέση του Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε πιο κινητικό τον Ολυμπιακό. Ο Πρίντεζης ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις άλλοτε μαζεύοντας ριμπάουντ και άλλοτε μοιράζοντας ασίστ. Η ομάδα του Πειραιά απάντησε με επιμέρους σκορ 3-13 μετά το 15-10 υπέρ των Θεσσαλών, χάρη σε 7 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ για το 18-23 (με τρίποντο του Πρίντεζη), στο τέλος της 1ης περιόδου.

Με τρίποντο του Γκριν άρχισε η δεύτερη περίοδος (21-23), αλλά ακολούθησε σερί 7-0 του Ολυμπιακού, με τρίποντο του Σλούκα, κάρφωμα του Πρίντεζη και 2/2 βολές του Μάρτιν (21-30). Με συνοπτικές διαδικασίες και συγκεκριμένα χάρη σε δύο λέι απ του Χάντσον και τρίποντο του Ζάρα, η Λάρισα μείωσε στο καλάθι (28-30). Πάντως, αν και μαχητικοί οι παίκτες του Φώτη Τακιανού, κάθε φορά που απειλούσαν, έβλεπαν άμεσα την αντίδραση του ανώτερου Ολυμπιακού. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ, έξω από τα 6.75, διαμόρφωσαν το 31-38, για να πετύχει τους επόμενους 4 πόντους της ομάδας του ο Σάσα Βεζένκοφ, και η διαφορά να εκτοξευτεί για πρώτη φορά στο +11, 31-42. Η ολιγορία στην άμυνα από πλευράς Ολυμπιακού θα είχε τίμημα εν συνεχεία, αφού οι Χάντσον και Καράμπελας έστειλαν στο -7, 35-42, τη Λάρισα στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το αρνητικό για τον Ολυμπιακό, όμως ήταν ο τραυματισμός του Μουσταφά Φαλ, στο τέλος του α΄ μέρους, με τον Γάλλο να έχει υποστεί διάστρεμμα και να μένει εκτός για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού έγινε πασιφανής στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι Πειραιώτες έκαναν επιμέρους σκορ 18-35! Με πίεση στην άμυνα, ομαδικό παιχνίδι και «βροχή» από τρίποντα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα… έριξαν στο καναβάτσο τους γηπεδούχους. Οι Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης έφτασαν τους 17 και 14 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός μετρούσε 24 ασίστ στα πρώτα 30 λεπτά με κορυφαίους πασέρ τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Πρίντεζη. Η Λάρισα σταματούσε με φάουλ τον Ολυμπιακό που είχε επιδοθεί σε φρενήρη ρυθμό, με εξαιρετικό passing game. To +26 (53-76) ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς έως τότε υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 53-77. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο παίκτης που έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στην 4η περίοδο για τον Ολυμπιακό, με το υπόλοιπο του αγώνα να αποδεικνύεται τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101

Λάρισα (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 16, Κρουμπαλί 4, Τσαϊρέλης 2, Γκριν 20 (4), Παπαντωνίου 4 (1), Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Αστεριάδης, Ζάρας 6 (2, Καράμπελας 13 (3).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Έισι, Ντόρσεϊ 20 (5), Φαλ 4, Βεζένκοφ 17 (3), Λούντζης 8 (2), Λαρεντζάκης 14 (3), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8 (1), Ζαν-Σαρλ 10 (1), ΜακΚίσικ 6 (1).