Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση το Λαύριο επικράτησε την Κυριακή με 78-70 της ΑΕΚ, για την 9η αγωνιστική της Basket League, σπάζοντας έτσι το νικηφόρο σερί των 21 αγώνων της «Ένωσης» στο πρωτάθλημα!

Ο συνδυασμός πιεστικής άμυνας και πολυφωνίας στην επίθεση οδήγησε το συγκρότημα του Σερέλη σε αυτή τη μεγάλη νίκη απέναντι στην ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Mόνο μία φορά προσπέρασε στο ματς η ΑΕΚ (32-33), αφού ένας Γιανίκ Μορέιρα (30π., 8ρ.) δεν μπορούσε να φέρει την… Άνοιξη απέναντι στην «καυτή» τριάδα των Κάρτερ (19π.), Μουράτου (15π.) και Κόζι (13π.).

Το Λαύριο πανηγύρισε μια 5η σερί νίκη (5-3) υποχρεώνοντας την «Ένωση» στην πρώτη της ήττα, μετά από 428 ημέρες και συγκεκριμένα από τις 27 Οκτωβρίου 2019.

Οι παίκτες του Σερέλη είχαν διάθεση, ενέργεια, πάλεψαν για 40 λεπτά και πέτυχαν μεγάλα σουτ όταν η ΑΕΚ έκανε μια απέλπιδα, όπως αποδείχτηκε προσπάθεια, για ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο.

Η «Ένωση», όμως δεν ήταν αποτελεσματική στην άμυνα, την ώρα που οι περισσότεροι παίκτες της είχαν «χαμηλή πτήση» και επιθετικά.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Λαυρίου πραγματοποίησε ο Νίκος Περσίδης πετυχαίνοντας 4 πόντους. Με σημαντικές απουσίες αγωνίστηκαν οι «κιτρινόμαυροι».

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 58-54, 78-70

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Kάρτερ 19 (3), Έβανς 8, Μουράτος 15 (1), Ντιαλό 8, Ντέιβις 5 (1), Κόζι 13 (2), Σάβιτζ 3, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 3 (1), Μαστρογιαννόπουλος

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος, Ζήσης, Μαυροειδής 2, Μορέιρα 30, Ματσιούλις 9 (1), Κατσίβελης 4 (1), Γκίκας 4, Μωραίτης, Ρογκαβόπουλος 1, Κίνγκσλεϊ