Στην κορυφή της Α1 μπάσκετ των Ανδρών παρέμεινε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε τη Δευτέρα εκτός έδρας του Λαυρίου με 71-55 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» για 25 λεπτά κινούνταν σε ρηχα νερά ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φυλλου αγώνα, το οποίο τους διατήρησε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, όπου συγκατοικούν με τον Παναθηναϊκό (σ.σ.: υπερτερούν στην ισοβαθμία έναντι του «τριφυλλιού»).

Το Λαύριο πάλεψε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειξε να είναι κουρασμένος από τον αγώνα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα.

Οι Πειραιώτες όμως ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παπανικολάου να κάνει τον καλύτερο αγώνα του από τότε που επέστρεψε στον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα ο Έλληνας διεθνής είχε 12 πόντους (3/4 διπ., 2/4 τρ.), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντάριους Τζόνσον-Όντομ που επίσης είχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα και μια ασίστ.

Πολύ καλός στο δημιουργικό κομμάτι ήταν και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που «μοίρασε» 10 ασίστ, ενώ είχε και 8 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κρουμπάλι που έκανε νταμπλ νταμπλ (10 π. και 10 ριμπ.) καθώς και οι Μπάρλος(11 π.) και Κέσελι (10π.)

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Λαύριο: Κέσελ 10, Σακελλαρίου 5, Νίξον 7, Περράκης 9, Κακλαμανάκης, Κρουμπάλι 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Μπάρλος 11, Μπέμπης

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (2/9 σουτ), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 8 (10ρ.), Όντομ 12 (4/5 τρίποντα), Χάντερ 7 (3/8 σουτ, 8ρ.), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (5/8 σουτ)