Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε το κακό αγωνιστικό του πρόσωπο στο Λαύριο, ωστόσο κατάφερε να κερδίσει με σκορ 79-72 και να αποφύγει μία ήττα-σοκ. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν 22-9 με 3’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, έχοντας κορυφαίους τους Τζαμάλ Νίξον, Νίκο Μπάρλο και Σάκη Γιαννακόπουλο.

Για τον Παναθηναϊκό ηγέτης ήταν ο Ραντούλιτσα με 23 πόντους, έχοντας μάλιστα σκοράρει τους 15 στο πρώτο μέρος. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (25-24), όμως με σερί 7-0 με τρίποντο του Οσμάν Κρούμπαλι το Λαύριο ξέφυγε με 40-35 στο 17’, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-41.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο 25’ με επιμέρους σκορ 11-3 (52-51). Με πρωταγωνιστές τους Τζαμάλ Νίξον, Οσμάν Κρούμπαλι και με γκολ φάουλ του Μπράντον Γιάνγκ το Λαύριο ισοφάρισε 69-69 στο 35’, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 7-0 με τρίποντο του Διαμαντίδη έφτασε στο 76-69 και καθάρισε το ματς, ενώ απέμεναν 1’ και 48’’ για το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 46-41, 59-61, 72-79.

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 14, Κρουμπαλί 14 (2), Νίξον 9 (1), Γιαννακόπουλος 14 42), Μπάρλος 13 (2), Σακελλαρίου, Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Μπέμπης, Έβανς 6.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6, Φελντέιν 2, Γκιστ 11, Καλάθης 16, Κούζμιτς 2, Πάβλοβιτς 9, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης, Ραντούλιτσα 23, Παππάς 2, Διαμαντίδης 6 (2).