Με «διπλό» συνδύασε ο Προμηθέας Πατρών την έναρξη των υποχρεώσεων του στην εφετινή Basket League. Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα 90-80 από την έδρα του Λαυρίου, βάζοντας τις βάσεις της επιτυχίας από το πρώτο ημίχρονο και συντηρώντας μία διαφορά ασφαλείας μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Ουσιαστικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά εξαργύρωσε την παραγωγικότητα του πρώτου εικοσαλέπτου, όταν φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 54 πόντους, εκ των οποίων τους 33 στη δεύτερη περίοδο, αλλά και την άμυνα σε δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο, κρατώντας τους γηπεδούχους στους 17 και τους 14 πόντους, αντίστοιχα.

Οι Αρνόλντας Κουλμπόκα (20π., 11ρ.) και Άντονι Κάουαν τζούνιορ (20π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Τρέβις Σίμπσον. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Σάβιον Φλαγκ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90.

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 19 (8/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόουλ 16 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντούραμ 4, Σπρίντζιος, Κουρ 6, Γκρέι 2, Απόστολος Νικολαΐδης, Αλέξανδρος Νικολαΐδης 5 (1/7 σουτ), Πιλάβιος 4, Ζάρας 8 (2), Γερομιχαλός 16 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/5 βολές).

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 20 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοντίτ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μουράτος, Σίμπσον 15 (5/9 τρίποντα), Κουλμπόκα 20 (3/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 9 (1), Γκίκας 5 (1), Χέλεμς 3, Κακλαμανάκης 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές).