Ένα καλάθι του Μαρκίς Τιγκ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έδωσε στον Κολοσσό τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 69-67 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα της Ρόδου ενώ αντίθετα οι Πατρινοί γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σταρκς με 22 πόντους ενώ για τον Προμηθέα ο Γιανγκ είχε 21 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυνατοί στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Τζο Γιανγκ να κάνει πολύ καλό παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στους γηπεδούχους και έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (36-26).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πολύ ανεβασμένοι, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 24-16 κατάφεραν να μειώσουν σε 52-50 στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 60-53 στο 34΄ αλλά ο Σταρκς ήταν σε πολύ καλή ημέρα και με 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατούσε την ομάδα του στον αγώνα (63-61 στο 36΄).

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και ενώ ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ με 67-65 ήταν η σειρά του Μαρκίς Τιγκ ο οποίος αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια έδωσε τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (3), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9, Μορέιρα 13, Όσμπορν (1), Μπιλλής 2, Τιγκ 8, Στεφάνοβιτς.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γιανγκ 21 (3), Μουράτος, Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 2, Κάουαν 5, Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 7, Γκίκας 4.