Στην τρίτη αναμέτρηση των προκριματικών, του πρώτο ομίλου, στο FIBA Europe Cup, ο Ηρακλής αντιμετώπισε τη βελγική εκπρόσωπο του τουρνουά στο Ντεν Μπος, τη Μονς και πήρε νίκη-πρόκριση. Μετά από παράταση έφτασε στο 79-75 για να προκριθεί ως πρώτος του ομίλου στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Οι Βέλγοι είχαν θράσος και ταχύτητα στο παιχνίδι τους, δημιούργησαν μάλιστα διαφορά οκτώ πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτοι ενώ ο ρυθμός ήταν μάλλον… ράθυμος, μέχρι τα πρώτα δέκα λεπτά. Όταν ο Ντάρχαμ, το κύριο επιθετικό όπλο της Μονς, βρήκε αντίπαλο, ο Ηρακλής ισορρόπησε και πήρε πόντους από τον Καββαδά. Ο Χάνλαν είχε μόνιμα το ρόλο του ηγέτη και οδήγησε την ομάδα του, από το 34-26, στο 43-49 για να σταθεροποιηθεί στην πρωτοπορία του σκορ και να πορευθεί στη νίκη, έστω κι αν τελικά ήρθε με μεγάλη δυσκολία.

Οι Βέλγοι μείωσαν σε 64-65 (με τον Σπένσερ) και προηγήθηκαν τέσσερα δεύτερα πριν τη λήξη, περνώντας μπροστά μετά από πολλή ώρα, στο πιο κρίσιμο σημείο. Ακολούθησε τάιμ άουτ και επίθεση για τον Ηρακλή, με τον Χάνλαν να κερδίζει βολές. Ισοφάρισε σε 66-66 με μια βολή και η μπάλα πέρασε πάλι στην κατοχή του Ηρακλή για τέσσερα δέκατα του δευτερολέπτου, με τον Καναδό γκαρντ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του κανονικού αγώνα. Με τη βοήθεια του Χάτσερ, οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν στο +5 για να οριστικοποιήσουν την επικράτησή τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 32-26, 45-52, 66-66 κ.α., 75-79 παρ.

Μονς (Βέντραν Μπόσνιτς): Λαμπό 6, Μορτάντ 3, Πενάβα 10, Σμιθ 12 (1), Βαν Καενέγκεμ, Μπαρνς 14 (2), Κέιτζ, Ντάρχαμ 16, Ζαν Φιλίπ, Εμπάνγκ, Σπένσερ 14.

Ηρακλής (Στέργιος Καλύβας): Μπόουλιν 7 (1), Γκιουζέλης, Χάνλαν 22 (1), Καββαδάς 11, Σαγκς 7, Ενετσιόνια 8 (2), Σχίζας 6 (2), Τσαϊρέλης 6, Βεργίνης 3 (1), Χάτσερ 7 (1), Γεωργαλάς, Ιμπανκς 2.