Στη Θεσσαλία πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην Basket League φέτος ο Ηρακλής επικρατώντας της Λάρισας με 70-55, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. O Tόνι Ντάγκλας με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της ομάδας της Θεσσαλονίκης που… έσπασε το ρόδι μακριά από το Ιβανώφειο. Ο Γιάννης Αγραβάνης είχε συγκομιδή 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Ρέτζι Λιντς τέλειωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κοψίματα. Από την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μόνος διψήφιος σε πόντους ήταν ο Θοδωρής Ζάρας με 11, ενώ 12 ριμπάουντ μάζεψε ο Ουσμάν Κρούμπαλι.

Η Λάρισα μετέτρεψε το εις βάρος της 0-7 σε 19-7 στο τέλος της 1ης περιόδου με λύσεις από Ζάρα και Σπαν. Η αντίδραση του Ηρακλή, όμως στη 2η περίοδο άλλαξε τα δεδομένα. Ο «Γηραιός» κυριάρχησε, την ώρα που οι Θεσσαλοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο για να πάει στο +2 στα αποδυτήρια η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, ο Αγραβάνης ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα, για το 30-36 στο 24’, αλλά οι Φόρτσιουν και Σπαν απάντησαν, με τη Λάρισα να ισοφαρίζει σε 42-42 (σκορ 3ης περιόδου). Στο 4ο δεκέλαπτο, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 44-42, ακολούθησε σερί 14-0 του Ηρακλή και με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 44-56 στο 35ο λεπτό ο Ηρακλής είχε σημαντικό πλεονέκτημα. Με τους Λιντς και Ντάγκλας να έχουν πάρει «φωτιά» στα τελευταία λεπτά, ο Ηρακλής πέτυχε την πρώτη νίκη του και μάλιστα εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 7 (1), Χάντσον 8, Κρουμπαλί 9, Ζάρας 11 (2), Καράμπελας 6 (2), Τσαϊρέλης 3 (1), Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Φόρτιουν 5, Σπαν 6 (2).

Ηρακλής (Στέργιος Κουφός): Αγραβάνης 13 (2), Τέιλορ 3, Κουζέλογλου 5 (1), Ντάγκλας 22 (3), Λιντς 12, Σκορδίλης 4, Φίλιος 7 (1), Ντάνιελς, Χαριτόπουλος, Τέρνερ 4, Παπαδάκης.