Πιο δύσκολα απ΄ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (98-74) νίκησε ο Παναθηναϊκός τον Ιωνικό, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Oι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν για τρία δεκάλεπτα, αλλά… πάτησαν γκάζι, στην 4η περίοδο, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τι Τζέι Μπρέι με 20 πόντους (6/10 τρίποντα) και 5 ασίστ, ενώ στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Μάριο Χεζόνια (σ.σ. πήρε τη θέση του τραυματία Νεμάνια Νέντοβιτς) πέτυχε 16 πόντους με 4/8 τρίποντα. Διψήφιος ήταν και ο Σέλβιν Μακ για τον Παναθηναϊκό με 14 πόντους. Αυτή ήταν η 13η νίκη του Παναθηναϊκού, που έφτασε τους 28 βαθμούς, σε 15 αγώνες.

Τραυματίστηκε στο πόδι στο 23ο λεπτό ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος του Παναθηναϊκού και δεν αγωνίστηκε ξανά.

Ο Ιωνικός που είχε κορυφαίο τον Τζέρεμι Χόλογουελ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ υπέστη την 11η ήττα του σε 17 αγώνες και μετρά 23 βαθμούς. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Τολιόπουλο, Μαυροκεφαλίδη και Σμιθ που αποχώρησε.

«Μάχη» έγινε στην 1η περίοδο, αφού αν και ο Παναθηναϊκός, με τρίποντο του Χεζόνια, προηγήθηκε με 20-16, οι Πειραιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +1, 20-21, έχοντας 16 ριμπάουντ έναντι 8 των «πρασίνων». Ο Ιωνικός έβαζε δύσκολα στον Παναθηναϊκό και στη 2η περίοδο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας χάρη στις οργανωτικές ικανότητες του Κόνιαρη και τον Χόλιφιλντ να κάνει «θραύση» στο ριμπάουντ. Το ά μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται μόλις με ένα καλάθι διαφορά (41-39).

Στα μέσα της 3ης περιόδου, χάρη στον επιθετικό «οίστρο» του Μπρέι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-53, αλλά η άμυνα ζώνης του Ιωνικού «μπλόκαρε» τους παίκτες του Όντεντ Κάτας που στο 30ο λεπτό βρίσκονταν στο +4, 68-64. Στην 4η περίοδο, ο Μάριο Χεζόνια έβγαλε από τη δύσκολη θέση τον Παναθηναϊκό, ανέλαβε πρωτοβουλία στο σκοράρισμα και ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου αδυνατούσαν πλέον να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό του Παναθηναϊκού με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους +24, 98-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74

Παναθηναϊκός (Όντεντ Κάτας): Μπρέι 20 (6), Μποχωρίδης 7 (2), Όγκαστ 9, Παπαπέτρου 8 (1), Μπέντιλ 8, Μακ 14 (4), Παπαγιάννης 2, Χεζόνια 16 (4), Κασελάκης, Μήτογλου 6, Σαντ-Ρος 7 (1), Μαντζούκας.

Ιωνικός Νικαίας (Βαγγέλης Αγγέλου): Πετρόπουλος 11 (3), Πριτζέτ 8, Χόλογουελ 16 (2), Μουχαϊμίν 6, Χουγκάζ 13 (2), Χόλιφιλντ 13, Κόνιαρης 7 (2), Χατζηκυριάκος.