Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της για τη 18η αγωνιστική της Basket League η Λάρισα, που επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 82-72 καλύπτοντας παράλληλα και το -4 της ήττας της στον πρώτο γύρο. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπράντον Ρας, που σημείωσε 23 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους Μόμπλι και Τζόουνς είχαν από 12 πόντους.

Η Λάρισα πήρε από νωρίς το προβάδισμα (13-3) και ο Ιωνικός κυνηγούσε στο σκορ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στον εξαιρετικό Ρας και τους πολύ καλούς Γκάρετ (15 πόντους) και Χίκι (14 πόντους) έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων (39-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρισινοί με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (49-34). Ο Ιωνικός προσπάθησε και «μάζεψε» τη διαφορά χωρίς ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους, που έφτασαν σχετικά εύκολα στην 7η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72

Λάρισα (Αγγέλου): Τόμας 4 (5 ριμπάουντ), Ρας 23 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις 1 (0/4 τρίποντα), Παπαντωνίου 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκάρετ 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χίκι 14 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 μπλοκ).

Ιωνικός Νικαίας (Κουταλιανός): Μόμπλι 12 (2), Τζόουνς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτεναρ, Σίμπσον 7 (1), Άρνετ 11 (9 ριμπάουντ), Κατούφας, Κώττας 11 (4 ριμπάουντ), Δημάκος 2 (1/7 σουτ), Κάλαχαν 9 (1).