Παράσταση για ένα ρόλο στην Πάτρα, όπου ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα του Ήφαιστου Λήμνου με 81-61 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αγραβάνης με 16 πόντους ενώ για την ομάδα της Λήμνου ο Σμιθ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για… τέσσερα λεπτά όταν και το σκορ ήταν στο 6-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 7΄ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 14-8. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας με ηγέτη τον Μαυροκεφαλίδη έτρεψε ένα σερί 13-0 και έκλεισε την περίοδο με 27-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος μείωσε σε… double score (30-15) αλλά οι Πατρινοί ήταν ασταμάτητοι και με τρία τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +21 (39-18) για να κλείσει το ημίχρονο με 41-28.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν σχετικά εύκολα τη διαφορά, που έφτασε τους 23 πόντους σε δύο περιπτώσεις (59-36 στο 25΄ και 64-41 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους (77-53) για να πάρει τελικά τη νίκη ο Προμηθέας με το τελικό 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 7 (1), Αγραβάνης 16 (1), Μαυροκεφαλίδης 14 (2), Μάντζαρης 8 (2), Μαντζούκας 7 (1), Μπελ 3 (1), Μπαμπ 11 (3), Καφέζας, Κασελάκης 3 (1), Κατσίβελης 9, Τζόουνς 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Έβανς 11, Σμιθ 12, Τσαϊρέλης 5, Γκίλμπερτ, Χάμοντς 2, Μολντοβεάνου, Σταμάτης 2, Πελεκάνος 11 (3), Μούρτος 9, Τέρνερ 9 (1), Στασινός.