Μια μεγάλη νίκη μέσα στο Βελιγράδι πανηγύρισε, στην παράταση η Άλμπα. Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε με 90-84 τον Ερυθρό Αστέρα κι ενώ η ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες, με 76-76. Οι Γερμανοί αύξησαν σε 6 τις νίκες τους σε 13 αγώνες, ενώ οι Σέρβοι μετρούν 4 ήττες – 10 νίκες.

Τα «Albatros»… σκότωσαν τον αντίπαλό τους στο έξτρα πεντάλεπτο χάρη σε πολυφωνία στην επίθεση και παίζοντας υποδειγματικά στην άμυνα. Ξέφυγαν με +8, 79-87, με ενάμιση λεπτό εναπομείναντα χρόνο και πλέον ήταν πολύ αργά για να επιστρέψει η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς. Έστω κι αν ο πρώτος σκόρερ των Σέρβων, Τζόρνταν Λόιντ (21π.) πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους στο τέλος για την ομάδα του, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ.

Ο Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες είδε τον Μαοντό Λο να μετράει 21 πόντους, 6 ασίστ και καθοριστικούς πόντους στην παράταση. Παράλληλα, ο Πέιτον Σίβα είχε 19 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-34, 57-48, 76-76, 84-90

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ο’ Μπράιαντ 12 (4/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουόλντεν 9 (1/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόιντ 21 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουσκόκοβιτς 8 (2), Νταβίντοβατς 4 (2/6 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 6 (3/4 δίποντα), Ντόμπριτς 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 4 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμανιτς 3 (1), Κούζμιτς 1.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Σίβα 19 (2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιφάι 9 (1), Ντέλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Νίκιτς, Ολίντε 6 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 13 (5/12 δίποντα), Γκρέιντζερ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίκμα 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).