Ο Φώτης Κατσικάρης μετά τη νίκη της Ελλάδας επί των Φιλιππίνων με 82-70 τόνισε ότι η ομάδα του έκανε καλή δουλειά και συνεχάρη τους παίκτες του.

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά, γιατί οι Φιλιππίνες μπορούν να γυρίσουν το ματς σε λίγα λεπτά. Είχαμε προετοιμάσει την άμυνά μας για να αντιμετωπίσει τέσσερις κοντούς παίκτες και τον Μπλατς.

Πιστεύω πως κάναμε πολύ καλή δουλειά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πέρα από κάποια διαστήματα. Γενικά ελέγξαμε το ρυθμό. Στην επίθεση είχαμε ν’ αντιμετωπίσουμε μιίαομάδα που έπαιζε στο όριο του φάουλ, αλλά εμείς μείναμε συγκεντρωμένοι και το πιο σημαντικό είναι η νίκη. Γι’ αυτό συγχαίρω τους παίκτες μου», είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

Για το παιχνίδι με το Πουέρτο Ρίκο, ο 47χρονος τόνισε: «Το Πουέρτο Ρίκο είναι μία ομάδα με παράδοση στο Mundobasket. Εμείς περιμένουμε ένα δύσκολο παιχνίδι κι αύριο (1/9). Θα πρέπει ξανά να παίξουμε καλή άμυνα και να ελέγξουμε τα ριμπάουντ».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης