Νίκη… μαχαιριά στην καρδιά της Ζαλγκίρις, σημείωσε η αδιάφορη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Κάουνας, επικρατώντας με 88-81 για την 31η αγωνιστική της Euroleague και κόβοντας το… δρόμο προς την οκτάδα για τους Λιθουανούς. Στο 15-16 πλέον το ρεκόρ της Ζαλγκίρις που βλέπει τα πλέι-οφ να απομακρύνονται, ανέβηκε στο 12-17 η Μακάμπι.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο και με αιχμή του δόρατος τον «καυτό» Νάιτζελ Χάγιες (12 π.), έφτασαν στο +13 (23-10) στο 7ο λεπτό, όμως η Μακάμπι μάζεψε λίγο τη διαφορά στο κλείσιμο του δεκάλεπτου με συνεχόμενους πόντους του Όμρι Κάσπι.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί με όπλο την πολύ καλή άμυνά τους και το «ξύπνημα» του Κρις Τζόουνς, μείωσαν κι άλλο τη διαφορά κι έκλεισαν το ημίχρονο, όντες πίσω στο σκορ με ένα καλάθι (40-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γουόκαπ και Γκριγκόνις έδωσαν αέρα 8 πόντων στη Ζαλγκίρις, όμως η Μακάμπι που είχε αρχίσει να βρίσκει πια ρυθμό στην επίθεση παίρνοντας λύσεις και σκοράρισμα απ’ όλους τους παίκτες της, προσπέρασε στο 28′ με 57-58, χάρις σε τρίποντο του Ντόρσεϊ, διατηρώντας ισχνό προβάδισμα με τη λήξη της περιόδου (63-64).

Η τέταρτη περίοδος ήταν αληθινό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να παίρνουν ξανά… μπροστά με τους Λοβέρν και Γκριγκόνις να βγαίνουν μπροστά με πολύτιμα καλάθια, όμως η Μακάμπι δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της… λέξη. Ένα ξέσπασμα των Ισραηλινών -με επί μέρους σκορ 2-14- μετέτρεψε το 79-74 σε 81-88, με τους Ζίζιτς, Γουίλμπεκιν και Κρις Τζόουνς να βάζουν φαρδιά-πλατιά την υπογραφή τους στο μεγάλο διπλό της Μακάμπι.

Κορυφαίος των νικητών ο Κρίς Τζόουνς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, πολύτιμος και ο Ντράγκαν Μπέντερ με 16 π., 2 ρ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88.

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 8, Λεκαβίτσιους 4, Γκαρίνο, Χέιζ 24 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας, Γκέμπεν Ρούμπιτ 7, Γιοκουμπάιτις 11, Βαστούρια, Γκριγκόνις 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Λοβέρν 8 (9 ριμπάουντ).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (2/4 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 13 (5/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Καλέιρο 3, Κοέν, Κάσπι 7 (8 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 5, Ντιμπαρτολομέο 7, Μπλέιζερ 3, Μπέντερ 16 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζίζιτς 10 (6 ριμπάουντ).