Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπασκόνια (3-2), προκειμένου να πανηγυρίσει την τρίτη διαδοχική νίκη της στην εφετινή Euroleague. Οι Βάσκοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους με το τελικό 78-66 επί της Μονακό, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην τρίτη διαδοχική απώλεια τους (2-3).

Η Μπασκόνια «καθάρισε» τον αγώνα στην τρίτη περίοδο, όταν με έμφαση στην άμυνα έτρεξε επιμέρους σκορ 22-11, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +14 (60-46 στο 30΄). Διατηρώντας την ψυχραιμία τους και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Γάλλων από τα 6.75 (3/26), οι Βάσκοι δεν αγχώθηκαν μέχρι το τελικό σκορ.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο κυριάρχησε και πάλι στην επίθεση της Μπασκόνια με 20 πόντους, ενώ από τη Μονακό οι 18 πόντοι του Μάικ Τζέιμς, απέναντι στην παλιά του ομάδα, δεν ήταν αρκετοί για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66

Στο Βελιγράδι, η Άλμπα Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες (2-3), σημειώνοντας μάλιστα το πρώτο της εφετινό «διπλό» στην Ευρώπη. Οι Γερμανοί πέρασαν νικηφόρα με 78-63 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τρίτη στο σύνολο.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησε τους Σέρβους στους 25 πόντους, «κλείδωσε» από το εικοσάλεπτο (38-25) τη νίκη για την Άλμπα, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μάταια να ψάχνει την ανατροπή από τα 6.75 (τελείωσε με το «φτωχό» 6/25 τρίποντα).

Κορυφαίος των νικητών ο Μάοντο Λο με 17 πόντους, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Όγκνιεν Κούζμιτς με 16.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78