Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έδωσε στην Αγία Πετρούπολη η Φενερμπαχτσέ. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ επικράτησε με 73-65 της Ζενίτ, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας το τρίτο εφετινό «διπλό» και βελτιώνοντας σε 5-7 το ρεκόρ της. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι υπέστησαν την τρίτη ήττα τους σε εννέα αναμετρήσεις.

Η Φενέρ εξαργύρωσε την εξαντλητική άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, την οποία υποχρεώθηκε να ενεργοποιήσει και πάλι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετά την αντίδραση που έβγαλε η Ζενίτ στην τρίτη περίοδο (σ.σ. με επιμέρους σκορ 21-8 ισοφάρισε στο 30΄ σε 53-53). Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν αγχώθηκαν στον επίλογο του αγώνα και κρατώντας την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στους 12 πόντους έφτασαν άνετα στο τελικό 73-65.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιαν Βέσελι με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από τη Ζενίτ ο Κέβιν Πάνγκος με 16 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 2, Ζαχάροφ, Πάνγκος 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 7 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τόμας 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 7 (1), Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 7 (1), Πόιθρες 2 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1/6 σουτ, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ).

Φενερμπαχτσέ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Βέστερμαν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μαχμούτογλου 2, Πιερ 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Μπαρτέλ 15 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βέσελι 17 (7/13 δίποντα, 3/4 βολές), Έντι 6 (1), Ντίξον 11 (2), Ντουβερίογλου 2, Ουλανόβας 6.