Η ευστοχία των παικτών της Αρμάνι από τα 6.75 οδήγησε τους Ιταλούς στην επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε με 98-92 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο Μιλάνο, για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-3 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην τέταρτη διαδοχική ήττα και πέμπτη στο σύνολο.

Δίνοντας ρεσιτάλ από τα 6.75 και τελειώνοντας τον αγώνα με 13/25 τρίποντα, η Αρμάνι πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 31-15 ξέφυγε στο ημίχρονο με +12 (52-40). Ωστόσο, στην επανάληψη οι Λιθουανοί ενεργοποίησαν την άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και στο 36΄ ισοφάρισαν σε 77-77.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και στο 37΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 83-82. Δύο «κολλητά» τρίποντα (1 Ροντρίγκεθ και 1 Ντιλέινι), όμως, βοήθησαν την Αρμάνι να αποκτήσει αέρα 7 πόντων (89-82), δίνοντας τέλος στα όνειρα της Ζαλγκίρις για «διπλό».

Κορυφαίοι των νικητών οι Κέβιν Πάντερ (22π., 3/4τρ.), Ζακ ΛεΝτέι (20π., 2/3τρ.), Σέιβον Σιλντς (17π., 3/4τρ.) και Μάλκολμ Ντιλέινι (13π.), ενώ από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 98-92

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 22 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΛεΝτέι 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 5 (1), Ρολ, Ροντρίγκεθ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ταρζούσκι, Ντιλέινι 13 (2), Σιλντς 17 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπρουκς 2, Χάινς 10 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σίλερ): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λεκαβίτσιους 16 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χέιζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 15 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Βαστούρια 8 (1), Γκριγκόνις 10 (2), Λοβέρν 9 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)