Χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο στο «Shalom Zysman Sports Hall» του Τελ Αβίβ για να καταλάβει την 9η θέση η εθνική απέναντι στην Ουκρανία, στην καταληκτική αναμέτρησή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών. Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη επικράτησαν στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-10 με 109-98 της Ουκρανίας στην παράταση κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες ισόπαλες (94-94). Η εθνική είχε ξεφύγει και με +15 στο 35ο λεπτό (75-90), αλλά είδε τους Ουκρανούς να επιδίδονται σε επιμέρους σκορ 19-4 και να στέλνουν το ματς σε παράταση (94-94) μετά από άστοχο σουτ του Μωραΐτη με την λήξη.

Ο Μωραΐτης ήταν όμως ο κορυφαίος της εθνικής και πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε με 25 πόντους και 8 ασίστ ο Δημήτρης Μωραΐτης. Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν και τα αδέλφια Καλαϊτζάκη (Γιώργος: 19π., 8 ριμπ. και Παναγιώτης: 16π.). Διψήφιο νούμερο πόντων σημείωσαν και οι Καμπερίδης (18π.), Δομπρογιάννης (14π.) Από την Ουκρανία ξεχώρισαν οι Σάνον (22π.) και Κόζακ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-48, 65-77, 94-94, 98-109 (παρ.)

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Μπαλός, Καλαϊτζάκης Π. 16, Καμπερίδης 18, Κουφόπουλος, Νικολαϊδης 2, Αρνόκουρος 5, Δομπρογιάνης 14, Καλαϊτζάκης Γ. 19, Καμπουρίδης 9, Μωραΐτης 25 (8 α, 7κλ), Πιλάβιος 1.