Με τρίποντο του Ντόνοβαν Τζάκσον 11,1 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της δεύτερης παράτασης, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Άρη με 87-85 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, φτάνοντας στην τρίτη νίκη του τη φετινή σεζόν.

Αντίθετα, μετά από έξι αγωνιστικές, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έχει μόλις μία, αυτή που σημείωσε στην πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Οι «κίτρινοι»μπήκαν πιο ορεξάτοι στο παιχνίδι, κατορθώνοντας να προηγηθούν με 8-2. Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Λασανά Κρόμα που με συνολικά 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έβαλε τους Ροδίτες μπροστά στο σκορ με 18-13.

Με νέο ξέσπασμα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 21-18 αλλά ο Κολοσσός “έσφιξε” την άμυνά του, τροφοδότησε τον Σταύρο Τουντζιαράκη και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +7 (27-34), για να την κρατήσει ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς και Τζέιλεν Μόρις να ανεβάζουν την απόδοσή τους επιθετικά, ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ μετά από περίπου 20 αγωνιστικά λεπτά (43-42), αλλά ο Ντόνοβαν Τζάκσον έδωσε λύσεις για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που κράτησε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Διαμαντής Σλαφτσάκης και Μόρις έδωσαν πρόσκαιρα προβάδισμα επτά πόντων στον Άρη (57-50, 65-58), αλλά με τους Τουντζιαράκη και Τάιρον Μπρέιζελτον, ο Κολοσσός επέστρεψε. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, ο Ντραγκίσεβιτς με βολή έκανε το 71-71 κι αφού Δημήτρης Φλιώνης, Μόρις και Μπρέιζελτον αστόχησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ματς πήγε στην παράταση!

Εκεί, με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να είναι εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 77-74, αλλά ο Μπρέιζελτον – και πάλι – με καλάθι στα 8,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση αφού ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ.

Ο Μόρις λόγω τραυματισμού δεν έπαιξε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, στο οποίο ο Μπρέιζελτον ναι μεν πέτυχε 5 πόντους, φτάνοντας τους 18 συνολικά, αλλά αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ.

Ο Γκάρι Τάλτον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τον Άρη με 84-82, όμως την τελευταία λέξη είχε ο Τζάκσον που με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 85-87, αφού ο Ντραγκίσεβιτς ήταν άστοχος στο φινάλε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι φίλαθλος του Άρη λιποθύμησε στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Γρήγορα και μετά την παροχή των πρώτων βοηθειών, ανέκτησε τις αισθήσεις του και αποχώρησε από το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36 (Ημίχρονο), 49-50, 71-71 (κανονική διάρκεια), 77-77 (45′), 85-87 (50′).

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Βλάσιος, Φλιώνης 6, Μιλόσεβιτς 2, Σακελλαρίου, Τάλτον 10 (6 ασ.), Γκετσεβίτσιους 19 (4 ριμπ., 3 ασ., 4 λάθη), Γκάγκιτς 9, Σλαφτσάκης 5, Νετζίπογλου, Ντραγκίσεβιτς 14 (9 ριμπ.), Μόρις 20 (11 ριμπ.), Βουλγαρόπουλος.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 7 (8 ριμπ.), Μπρέιζελτον 18 (6 ριμπ., 6 ασ., 2 λάθη), Τζάκσον 12, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 5, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης, Ντάνιελ 7 (6 ριμπ.), Κρόμα 18 (4 ριμπ.), Τουντζιαράκης 15 (6/8 διπ., 3/5 β.), Παύλος 5 (7 ριμπ.).