Με τον Ίσμαελ Σανόγκο θεατή, ο Άρης ηττήθηκε σε φιλικό επίπεδο, στο Αλεξάνδρειο, από την ΜΖΤ Σκοπίων με 70-66. Το παιχνίδι αποτέλεσε το πρώτο τεστ για τους «κιτρινόμαυρους» από την έναρξη της προετοιμασίας τους για τη νέα αγωνιστική σεζόν, στο οποίο ο Ιβοριανός φόργουορντ/σέντερ δε χρησιμοποιήθηκε, καθώς έφτασε σε ελληνικό έδαφος τα μεσάνυκτα του Σαββάτου (3/9).

Ο επόμενος φιλικός αγώνας για τους «κιτρινόμαυρους» είναι ορισμένος για την Πέμπτη (8/9), στην Καρδίτσα, με αντίπαλο την τοπική ομάδα.

Ο Άρης προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα (9-2), οι φιλοξενούμενοι «μάζεψαν», όμως, τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΜΖΤ πήρε τα ηνία με 16-19, οι Γκούντγουιν, Νότε έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (25-20) και το ημίχρονο έκλεισε με το ισόπαλο 29-29.

Με εναλλαγές στο σκορ κύλησε η τρίτη περίοδος, με την ΜΖΤ να είναι εύστοχη από τα 6.75 και να έχει «αέρα» 4 πόντων στο 30’ (45-49), απόσταση που πήγε στο +13 (48-61), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Άρης αντέδρασε, ισοφάρισε σε 63-63, η ΜΖΤ «απάντησε» με επιμέρους 7-3 και έφτασε στο τελικό 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-29, 45-49, 66-70.

Άρης: Χόρκλερ 2, Γκούντγουιν 13, Τολιόπουλος 11 (2), Σχίζας 8 (2), Καββαδάς 6, Φίλλιος, Νότε 12, Σιδηροηλίας 3, Νετζήπογλου 3, Χάγκινς 8 (2).

ΜΖΤ: Κάφι 5 (1), Ματζέφσκι 7 (1), Ντ. Στογιανόφσκι 11 (3), Β. Στογιανόφσκι 16 (2), Ρόμπεφ 9 (1), Πάντεφ 2, Κρστέφσκι 5 (1), Μίτσοβιτς 15 (3).