Ο Άρης είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε στο ποθητό ροζ φύλλο, για την πρεμιέρα της Basket League, υποδεχόμενος τον Παναθηναϊκό. Κέρδισε, στο Αλεξάνδρειο, με 69-65, βάζοντας θετικό πρόσημο στην αρχή του στο πρωτάθλημα, όπως το έπραξε και στην έναρξη της περυσινής σεζόν έχοντας στην 1η αγωνιστική, στο «σπίτι» του, φιλοξενούμενους τους «πράσινους» (σ.σ. 81-71).

Βασικά «όπλα» στην επικράτησή του αποτέλεσαν η άμυνα ζώνης, πάνω στην οποία ακούμπησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς και η υπεροχή του στα ριμπάουντ (μάζεψε 39, εκ των οποίων τα 16 ήταν επιθετικά, με τον αντίπαλό του να είναι στα 29).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Σεβέζ Γκούντγουϊν (19π., 12 ριμπ.), το έργο του οποίου στήριξαν οι Τζέι Ντι Νότε (13π., 2 ασ., 3 κλ), Τζος Χέιγκινς (11π., 8 ασ., 2 κλ.).

Ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε από την αμυντική αποτελεσματικότητα των «κιτρινόμαυρων» και «πλήρωσε» τα πολλά λάθη (19) που έκανε στο παρκέ.

Πρώτο σκόρερ είχε στο ματς (χάρις τις πρωτοβουλίες του στο δεύτερο ημίχρονο), τον Ντέρικ Ουίλιαμς (13π., 2 ασ., 2 κλ.).

Επενδύοντας σε άμυνα ζώνης και βρίσκοντας επιθετικά λύσεις με τους Χόρκλερ, Νότε, κυρίως, ο Αρης είχε καλύτερα πατήματα στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (3’ 8-4, 8’ 16-13). Με τον Τολιόπουλο να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με +7 στο 15’ (24-17), απόσταση που στο 22’ «ανέβηκε» στο +15 και το σκορ να πηγαίνει στο 35-20.

Το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο ματς (σ.σ. είχε 0/12 στο 22’) με τον Μποχωρίδη , ένα λεπτό αργότερα, σήμανε την αφύπνιση των «πράσινων». Ακολούθησαν τέσσερα ακόμη σουτ από τα 6.75 , με τους Λι (2/2), Γκριγκόνις, Άντριους, με τα οποία οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 23-7 και πήραν τα ηνία στο παιχνίδι (29’ 42-43).

Στο 33’ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +4 (49-53), ο Αρης δεν εγκατέλειψε τη μάχη και με επιμέρους 10-4 έγινε ξανά αφεντικό στο παρκέ στο 35’ (59-57).

Οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν «αέρα» 5 πόντων (63-58) στα 3’17’’ για το φινάλε, με τον Γκούντγουϊν να βάζει την υπογραφή του στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια με τους Λι, Γκριγκόνις (38’ 63-63).

Ένα κάρφωμα από τον Γκούντγουϊν και τρεις πόντοι από τον Χέιγκινς (1/2 βολές, 1/1 δίποντο) έβαλαν ξανά μπροστά τον Αρη (68-65) με 28’’ να απομένουν για τη λήξη. Ακολούθησαν βήματα από τον Μποχωρίδη στην επίθεση του Παναθηναϊκού και ο Νότε, στην πορεία, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 8 (2), Γκούντγουϊν 19, Νότε 13 (2), Νετζήπογλου 2, Χέιγκινς 11 (1), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 8 (1), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10, Αντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 10 (3), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2), Μποχωρίδης 3 (1), Ουίλιαμς 13 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.