Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε η ΑΕΚ (και) στον αγώνα της με την Μπούργκος, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Με πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους, η Ένωση επικράτησε την Τετάρτη με 74-66 της Μπούργκος στο ΟΑΚΑ και, πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της και τέταρτη συνολικά στη διοργάνωση, έπιασε τη Χάποελ στην κορυφή του ομίλου.

Η άμυνα και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας βοήθησαν την ΑΕΚ να σηκώσει από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ και να ελέγξει το ρυθμό στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι Ισπανοί εξαργύρωσαν την απόλυτη κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ (14 έναντι 6 της Ένωσης) και με επιμέρους σκορ 4-14 στον… επίλογο της αναμέτρησης, προσπέρασαν στο 36΄ με 64-62.

Ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε γρήγορα, για να ανακτήσει το προβάδισμα για την Μπούργκος ο Μπενίτε (64-66).

Η συνέχεια, όμως, ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ, η οποία με δύο κολλητά τρίποντα (ένα από Γκίκα, ένα από Λάνγκφορντ) και ενεργοποιημένη την άμυνα, βρήκε ρυθμό, απαντώντας με δικό της επιμέρους σκορ 10-2 και φτάνοντας άνετα στο τελικό 74-66.

Κορυφαίος της Ένωσης, που πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή του Β’ ομίλου με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (ρεκόρ 4-1), ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ,ο οποίος, όπως προαναφέραμε, είχε 30 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 12 και 8 ριμπάουντ.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ ο Μάριο Τσάλμερς έμεινε στο παρκέ για 6 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5 (1), Λάνγκφορντ 30 (5), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1), Σλότερ 5, Τσάλμερς 2, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

Μπούργκος (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6, Κλαρκ 7, Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10, ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2, Βέγκα 5 (1).