Tι κι αν παρατάχθηκε με πολλές απουσίες; Η… υπερηχητική ΑΕΚ του τέταρτου δεκαλέπτου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Λιετκαμπέλις, και, επικρατώντας με 65-59 των Λιθουανών στο ΟΑΚΑ, βελτίωσε σε 5-1 το ρεκόρ της στον Γ΄ όμιλο του Basketball Champions League, υποχρεώνοντάς τους στην τέταρτη απώλεια.
O Βινς Χάντερ ήταν πραγματικά απολαυστικός στον… επίλογο του αγώνα, σημειώνοντας τους 12 από τους 18 πόντους της Ένωσης στο τέταρτο δεκάλεπτο και δίνοντας παράλληλα αμυντικό ρεσιτάλ.
Η λήξη της αναμέτρησης, μάλιστα, τον βρήκε με απολογισμό 28 πόντους, 9 ριμπαάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.
Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ, με τον Μωραΐτη να διακρίνεται στα αμυντικά του καθήκοντα και να εξουδετερώνει τον Μάβρα, έτρεξε στην τελευταία περίοδο το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-8, νικώντας την Λιετκαμπέλις, αλλά και τις «κιτρινόμαυρες» απουσίες της (Ρατάν-Μέις, Σάκοτα, Ξανθόπουλος, Καββαδάς).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν 4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ):
Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.