Με νίκη ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League, «τερματίζοντας» στη δεύτερη θέση του Β’ ομίλου με ρεκόρ 9-5.

Η «Ένωση» επικράτησε με 83-72 της Άνβιλ στο ΟΑΚΑ, για την 14η αγωνιστική, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα της έδρας στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ «αφυπνίστηκε» αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και με αποκορύφωμα το ξέσπασμα της στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 10-1 ξεφεύγοντας με +20 (75-55), έριξε στο… καναβάτσο την Άνβιλ, η οποία είπε «αντίο» στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της με ρεκόρ 5-9.

Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων», που περιμένουν την κλήρωση της 18ης Φεβρουαρίου για να μάθουν τον αντίπαλο τους, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο οποίος σε 13 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 15 πόντους (4/6 τρίποντα), όσους είχε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Άξιοι συμπαραστάτες τους οι Γιόνας Ματσιούλις (14π.) και Κέντρικ Ρέι (14π.). Από τους Πολωνούς ξεχώρισαν οι Ρίκι Λέντο (18π.) και Σον Τζόουνς (21π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 3, Ματσιούλις 14 (4), Ρέι 14 (3), Σλότερ 1, Ζήσης 8 (1), Τσάλμερς 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (3), Γιαννόπουλος, Γκραντ 4, Κακλαμανάκης 6 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 15 (4).

ΑΝΒΙΛ (Μίλιτσιτς): Τζόουνς 21 (1), Λίντο 18 (2), Μουρ 11 (1), Ζέβτσικ 5 (1), Βαντόβσκι 3 (1), Ντόου 5 (6 ασίστ), Κάρολακ 5 (1), Σούλιμα 4