O Παναθηναϊκός επιβλήθηκε την Τετάρτη με 78-71 της ΑΕΚ στο ΟΚΑ και, κάνοντας το 3-1 στην ημιτελική σειρά της Basket League, προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το step up του Ιωάννη Παπαπέτρου στον… επίλογο του ματς βοήθησε το «τριφύλλι» να κάνει την  ανατροπή και να κατακτήσει το ροζ φύλλο, που το έστειλε στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λαύριο-Προμηθέας Πατρών.

Ο τέταρτος ημιτελικός ήταν συναρπαστικός με την ΑΕΚ να προηγείται στο 33΄ με +9 πόντους, βλέποντας όμως στη συνέχεια την ομάδα του Κάτας να κάνει ένα σερί 18-0 και να παίρνει τη νίκη-πρόκριση.

Κορυφαίος των νικητών ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 22 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μάριο Χεζόνια (13π.), Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 12ρ.) και Ντίνος Μήτογλου (12π.). Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Ντάριλ Μέικον με 18 πόντους.

Το πείσμα του Ματσιούλις στο πρώτο δεκάλεπτο, κράτησε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ μέχρι το 6΄, όταν και ο Λιθουανός διαμόρφωσε το 13-11 από τα 6.75. Ωστόσο, η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε από τη φροντ λάιν του, η οποία κυριάρχησε στην αντίπαλη ρακέτα και βοήθησε τους «πράσινους» να τρέξουν επιμέρους σκορ 2-8 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +4 (15-19).

Η γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού κλήθηκε να… βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με τους «πράσινους» να παρουσιάζουν πρόβλημα στη δημιουργία και στην ευστοχία από τα 6.75 (1/5 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο), η ανατροπή ήταν θέμα λεπτών…

Με τους Λοτζέσκι και Μέικον να βρίσκουν ρυθμό από την περιφέρεια (σημείωσαν από 2 τρίποντα ο καθένας), η Ένωση διατήρησε την ψυχραιμία της, πλησίασε δύο φορές σε απόσταση αναπνοής και στα 30΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου έγραψε στον φωτεινό πίνακα του ΟΑΚΑ το υπέρ της 40-38, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να ανακτά το προβάδισμα στο 27΄, μετά από λέι απ του Χεζόνια (47-49), αλλά στη συνέχεια να πληρώνει τα διαδοχικά λάθη και την ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνά του. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ αντέδρασε, βρήκε όλα τα ελεύθερα μακρινά σουτ και με σερί 8-0 έκλεισε το δεκάλεπτο για πρώτη φορά στο +6 (55-49).

Στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ βρέθηκε δύο φορές στο +9 (58-49, 63-54), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Παπαπέτρου… Από το 64-63 στο 35΄, ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε επτά πόντους στο εντυπωσιακό σερί 0-18 του Παναθηναϊκού, με το οποίο οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +7 στο 37΄ (64-71), βλέποντας τους Χεζόνια και Μήτογλου να έχουν συνδεθεί για τα… καλά από τα 6.75. Ο Ζήσης προσπάθησε να σημειώσει ακόμη μία ανατροπή για την ΑΕΚ (67-71 στο 38΄), αλλά η ΑΕΚ ήταν φανερό πως είχε μείνει από δυνάμεις…

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 14, Μέικον 18 (3), Ματσιούλις 12 (2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9 (3), Γιάνκοβιτς 5 (1), Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 8 (2), Γόντικας 3, Γκίκας, Κίνγκσλεϊ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 22 (2), Γουάιτ 5, Μήτογλου 11 (1), Σαντ-Ρος 4, Μπρέι 7 (1), Μποχωρίδης, Χεζόνια 13 (1), Μπέντιλ 4.