Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια με 83-78 κόντρα στην Μπάνβιτ, στο πρώτο της φιλικό της στην Κωνσταντινούπολη.
Η ομάδα του Μπάνκι έδειξε πολύ καλά στοιχεία, καθώς είχε σταθερό προβάδισμα (8-12) και το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-19).
Το ίδιο και στη δεύτερη περίοδο, με την «Ένωση» να είναι μπροστά (24-28) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 36-33.

Η ΑΕΚ μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου στο 25′ πήγε την υπέρ της διαφορά στο +10 (40-50), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +11 (50-61).
Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχασε τον έλεγχο η ΑΕΚ και τελικά πήρε τη νίκη με το τελικό 83-78. Το επόμενο φιλικό για την ομάδα του Μπάνκι είναι απέναντι στην Μπεσίκτας, την Τρίτη (16:30).