Το ξέσπασμα της ΑΕΚ στον… επίλογο της αναμέτρησης, οδήγησε την Ένωση σε μία εμφατική νίκη επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ, χαρίζοντας στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου την κορυφή του Β’ ομίλου του Basketball Champions League, με ρεκόρ 7-2.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 91-78 των ισραηλινών στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης, δίνοντας τέλος στη «συγκατοίκηση» με τους φιλοξενούμενους (6-3).

Μετά από ένα δυνατό ντέρμπι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, το σεμιναριακό μπάσκετ της ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό για να εκτοξεύσει την Ένωση στην επιτυχία. Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-8, ελέγχοντας ριμπάουντ και εκτελώντας από τα 6.75, και στο 38΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (88-74), δίνοντας τέλος στα όνειρα της Χάποελ για «διπλό».

Σπουδαία εμφάνιση από τους Κιθ Λάνγκφορντ (18π.), Χάουαρντ Σαντ-Ρος (18π. με 3/5τρ.) και Γιόνας Ματσιούλις (16π. με 3/4 τρ.), ενώ από τους φιλοξενούμενους, που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην τέταρτη περίοδο και τελείωσαν τον αγώνα με 12, ξεχώρισε ο Τασόν Τόμας με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-43, 68-66, 91-78

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Λάνγκφορντ 18 (1), Ματσιούλις 16 (3), Σαντ Ρος 18 (3), Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Ρέι 5 (1), Σλότερ 10.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Μπλατ 9 (2), Μπράιμο 12 (2), Μπράοηυν 9 (1), Φελντέιν 10 (1), Λέβι 5 (1), Κάζινς 4, Κούπσας 6, Τόμας 21 (1), Ζάλμανσον 2.