Ένα καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο, έδωσε τέλος στο αήττητο ευρωπαϊκό σερί της ΑΕΚ (3-0) και μάλιστα ενώπιον του κοινού της. Η Ένωση ηττήθηκε 75-79 στο ΟΑΚΑ από τη Ράστα Βέχτα, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, βλέποντας τη γερμανική ομάδα να την «πιάνει» στην κατάταξη του Β’ ομίλου, με ρεκόρ 4-2.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να… καταρρέει αμυντικά και να μην έχει λύσεις στην επίθεση. Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα, ένα σερί 8-0 της Ράστα Βέχτα έφερε την ανατροπή για τη γερμανική ομάδα (40-41 στο 22΄), με τον Σαντ-Ρος να προσπαθεί μάταια να βάλει την Ένωση σε τροχιά νίκης, καθώς οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-20 (49-53 στο 27΄), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-62).

Με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου, ο Ουέινραϊτ έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση, γράφοντας το 61-70 στο 34΄ και βάζοντας τις βάσεις του «διπλού», απέναντι σε μία ΑΕΚ, που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο…

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, που τελείωσε την αναμέτρηση με 20 (!) λάθη, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, ο οποίος με 21 πόντους πάλευε μόνος του για την ανατροπή… Από τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Στιβ Βαστούρια με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (3), Ματσιούλις 5 (1), Σαντ-Ρος 21 (4), Σλότερ 11, Τσάλμερς, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

Ράστα Βέχτα (Κάλες): ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (1), Γουέινραϊτ 16 (3), Γιανγκ 11, Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν.