Με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση της Ρέτζιο Εμίλια στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και επέστρεψε δυναμικά σε τροχιά πρόκρισης στο Play-In του Basketball Champions League, μετρώντας 2/2 απέναντι στους Ιταλούς.

Η Ένωση επικράτησε με 68-59, για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου, σε μία αναμέτρηση που αμαυρώθηκε από επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων πριν το τζάμπολ, εν τη απουσία της αστυνομίας από το κλειστό.

Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3, ισοβαθμώντας με την Καρσίγιακα και την Ρέτζιο Εμίλια, ενώ με νίκη επί της τουρκικής ομάδας στην 6η και τελευταία αγωνιστική στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τότε προκρίνονται ως δεύτεροι του ομίλου τους. Σε περίπτωση ήττας θα περιμένουν «στραβοπάτημα» της Ρέτζιο Εμίλια απέναντι στην Βόννη, προκειμένου να τερματίσουν στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν την Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πρωταγωνιστή της επίθεσης τους τον Μάικλ Χόπκινς με 10 πόντους, γράφοντας στο 10΄ το υπέρ τους 20-13. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνα της, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29).

Ωστόσο, με την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία, όπως και η δημιουργία, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ροκανίζοντας τη διαφορά και μπαίνοντας στον… επίλογο του αγώνα στο -3 (47-50).

Με την ψυχολογία στα ύψη και με διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και της επίθεσης, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 21-9(!) στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και φτάνοντας άνετα στο τελικό 68-59.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρκες, Λούκις, Ζαπόλσκι

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16, Γουίλιαμς 15 (1), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6, Μάντσεν 10, ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4, Πετρόπουλος 4.

ΡΕΤΖΟ ΕΜΙΛΙΑ (Φούκα): Ανίμ 11 (2), Μπουργιανάτζε 5, Τσιντσαρίνι 11 (3), Ολισεβίτσιους 10 (1), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (1), Στεφανίνι 2, Στράουτινς.