Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις, πανηγύρισε η ΑΕΚ στο Λαύριο. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 84-67 της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, για την 5η αγωνιστική της Basket League, παραμένοντας με ρεκόρ 4-1 στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πέμπτη ήττα τους.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, συντηρώντας μία μικρή διαφορά μέχρι το 30΄ (54-58), όταν και αποφάσισε να αφήσει πίσω να νεκρά διαστήματα – που δεν της στοίχισαν- και να τελειώσει το παιχνίδι.

Βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 9-26 (!) στο τέταρτο δεκάλεπτο, γράφοντας το 63-84 στο 37΄ και εξασφαλίζοντας μία μη αναστρέψιμη διαφορά.

Ο Κάμερον ΜακΓκριφ οδήγησε την επίθεση των νικητών με 17 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κένι Γουίλιαμς (15π.), Αλεξάντερ Μάντσεν (15π.). Από το Λαύριο των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας (39% εντός πεδιάς, 14/28 βολές) και των 17 λαθών, προσπάθησε ο Αρ Τζέι Κόουλ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84.

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 7, Κόουλ 18 (1), Νικολαΐδης Αλ. 15 (2), Ντέιβις 11 (1), Γερομιχαλός 8, Γκρέι 4, Νικολαΐδης Απ. 1, Ντούραμ 2 , Πιλάβιος 1, Σπρίντζιος, Κουάθ.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 9 (1), Πετρόπουλος 5 (1), ΜακΓκριφ 17 (1), Γουίλιαμς 15 (3), Μίτσελ 9, Ξανθόπουλος (11 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 3, Περσίδης 2, Μάντσεν 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 9 (1).