Η ΑΕΚ έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, που κατακτά το Διηπειρωτικό Κύπελλο. Η Ένωση, που αγωνίστηκε ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, μέσω του Champions League, επικράτησε στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Φλαμένγκο 86-70 και πρόσθεσε στη συλλογή της τον τίτλο.

Για τους «κιτρινόμαυρους» κορυφαίος ήταν ο Τζόρνταν Θίοντορ με 22 πόντους και 5 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γιόνας Ματσιούλις (17π. ) και Ντελρόι Τζέιμς (12π., 7ρ.). Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος για τη Φλαμένγκο ήταν ο Άντερσον Βαρεζάο (21π, 11ρ.).

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Ματσιούλις, όμως οι Βραζιλιάνοι αντέδρασαν και με σερί 7-0, πήραν προβάδισμα πέντε πόντων. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (20-19) η ΑΕΚ είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, με την Φλαμένγκο να στηρίζεται στους Μπάλμπι και Βαρεζάο.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε ρόλο πρωταγωνιστή. Η Ένωση ξεκίνησε με σερί 8-0 χάρη στα τρίποντα των Σάκοτα και Τζέιμς, αλλά και δύο ακόμα πόντους του Αμερικανού (28-19). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι διατήρησε την υπέρ της διαφορά μέχρι το τέλος, χωρίς όμως να βρει «αντίδοτο» για την αντιμετώπιση του Βαρεζάο, ο οποίος συνέχισε να σκοράρει. Με buzzer beater τρίποντο του Θίοντορ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-33 υπέρ της ΑΕΚ.

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με ηγέτη τον Τζόρνταν Θίοντορ διατηρήθηκε σε θέση οδηγού. Με τους Ματσιούλις και Σαντ-Ρος να σκοράρουν η Ένωση ξέφυγε με +14 (47-33), για να απαντήσει η Φλαμένγκο με σερί 9-0 (47-42). Τζέιμς, Ματσιούλις, Θίοντορ και Σάκοτα πρόσφεραν πόντους με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προηγηθεί 63-55 στο 30’.

Στον επίλογο ο Λαρετζάκης στην αρχή (68-55) και ο Θίοντορ στη συνέχεια (77-59), καθάρισαν το ματς για την ΑΕΚ. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με το τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-33, 63-55, 86-70.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος, Τζέιμς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 10 (1), Ματσιούλις 17 (3), Μωραϊτης, Γκρίφιν, Χάντερ 4, Σάκοτα 11 (2), Σαντ-Ρος 8, Θίοντορ 22 (3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος

Φλαμένγκο (Κόντι): Κρεσέντι 2, Ντος Σάντος 5 (1), Μινέιρο 2, Νέσμπιτ 10, Ροσέτο 3 (1), Μπάμλμπι 9 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Ολιβίνια 4, Ράμος 2, Μαρκίνιος 11, Βαρεζάο 21 (11 ριμπάουντ)