Τη δεύτερη παράταση (85-85κ.α., 92-92 παρ.) χρειάστηκε η Εθνική Εφήβων για να κάμψει την αντίσταση της Σενεγάλης, στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε στη νίκη με 102-97 και αύριο (6/7) θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12, αντιμετωπίζοντας και πάλι την Αργεντινή, από την οποία είχε ηττηθεί στη φάση των ομίλων.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της ελληνικής επίθεσης ο Νίκος Αρσενόπουλος, ο οποίος σε 41 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 35 πόντους με 8/13 τρίποντα, προσθέτοντας στην ηγετική εμφάνιση του 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Περικλή Μπαζίνα και τον τιμωρημένο από τη FIBA, εξαιτίας της αποβολής του στον αγώνα με τη Γαλλία, Ζώη Καράμπελα.

Για ακόμη μία φορά η Εθνική βρέθηκε με το… καλημέρα πίσω στο σκορ (21-11 στο 7΄), πληρώνοντας την αδυναμία της στα ριμπάουντ. Ωστόσο, η αντίδραση δεν άργησε να έρθει και με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να βρίσκει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (42-49).

Ένα σερί 15-0 της Σενεγάλης, έβαλε την ελληνική ομάδα και πάλι σε μειονεκτική θέση (57-49 στο 25΄), αλλά με τον Αρσενόπουλο να εκτελεί κατά ριπάς από τα 6.75, η ανατροπή ήρθε και πάλι (63-64 στο 30΄).

Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε τις τρίποντες εκτελέσεις, κρατώντας την Εθνική σε απόσταση ασφαλείας. Η έλλειψη διάρκειας όμως βοήθησε την Σενεγάλη να απαντήσει στο τελευταίο λεπτό της τέταρτης περιόδου με επιμέρους σκορ 7-2, ισοφαρίζοντας σε 85-85 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Εθνική βρέθηκε στο -7 (92-85), αλλά οι τρίποντες βόμβες από Αρσενόπουλο και Ρογκαβόπουλο έγραψαν το 92-92, για να οδηγηθεί η αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση, εκεί όπου η ελληνική ομάδα ενεργοποίησε την άμυνα της και έφτασε στη νίκη με 102-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85 κ.α., 92-92 παρ., 97-102 β΄ παρ.

Σενεγάλη (Φολ): Μποϊσί 4, Ντιόπ 17, Φαγιέ Τσ. 10 (2), Φαγιέ Μπ. 34 (4), Σιλά 23, Μπάντζι 4, Μπανταόγκο, Ντιαλό 2, Εμπαγιέ, Σένε 1, Τσιάμ 2.

Ελλάδα (Καστρίτης): Αρσενόπουλος 35 (8), Χατζηδάκης 2, Χουγκάζ 10 (1), Ρογκαβόπουλος 20 (6), Σωτηρίου 6 (1), Αρνόκουρος 5, Κολοβέρος 2, Σανδραμάνης 10, Βουλγαρόπουλος 12.