Την ήττα με 3-0 από τη Βουλγαρία γνώρισε η εθνική βόλεϊ των ανδρών, στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μονπελιέ. Στην επιστροφή της σε μεγάλη διοργάνωση μετά από δέκα χρόνια, η ελληνική ομάδα πρόβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ και στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της και «έπεσε» αμαχητί.

Επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είναι την Παρασκευή (13/9, 21:45), απέναντι στην πανίσχυρη Ιταλία.

Στο πρώτο σετ η εκκίνηση της ελληνικής ομάδας ήταν ιδανική με τον Ζουπάνη να έχει 2/2 επιθέσεις και με το λάθος του Σοκόλοφ προηγηθήκαμε με 5-2, ενώ με την καλή μας υποδοχή διατηρήσαμε αυτή τη διαφορά μέχρι το 10-7 που προήλθε από δύο φοβερές άμυνες και κόντρα του Πρωτοψάλτη απέναντι σε τριπλό μπλοκ.

Το χαμένο σερβίς του Πελεκούδα όμως έφερε αμέσως μετά την κόντρα του Σκρίμοφ (10-9), οι Βούλγαροι ισοφάρισαν σε 11-11 με το άουτ του Ζουπάνη και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 13-14 όταν ο Ράπτης τελείωσε την επίθεση αλλά είχε κάνει υπέρβαση…

Εκεί προέκυψε κι η διαφορά (13-15 άουτ Πελεκούδας, 13-16 κόντρα μπάλα Σοκόλοφ), αλλά παρόλο που η Βουλγαρία έφτασε στο +4 (14-18) οι Έλληνες διεθνείς δεν το παράτησαν και με άσο του Βουλκίδη (είχε μπει αντί του Πελεκούδα) μειώσαμε σε 17-19… Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 20-22, όπου έγινε 20-24 για να απαντήσουμε με άσο του Φιλίποφ (22-24), αλλά στην επόμενη φάση η τρομερή άμυνα Κοκκινάκη στον Σοκόλοφ δεν είχε συνέχεια με τον Ζουπάνη να δέχεται το μπλοκ για το 22-25.

Στο β’ σετ το σερβίς της Βουλγαρίας άρχισε να πιέζει την ελληνική υποδοχή πολύ περισσότερο, τα δικό μας καθόλου με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να έχουν 13/18 επιθέσεις και 6 μπλοκ και το σετ να τελειώσει εύκολα…

Στο τρίτο σετ μέχρι το 10-11 δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι μπορούμε να κοντράρουμε, αλλά η χαμένη κόντρα επίθεση ισοφάρισης έφερε ένα σερί της Βουλγαρίας για το 10-14 και 11-17… Ο Ανδρεόπουλος έκανε πάλι αλλαγές (Βουλκίδης, Παπαδόπουλος), η Βουλγαρία έφτασε σε άνετο ματς μπολ (16-24) κι εκεί χαλάρωσε με την Ελλάδα να μειώνει σε 20-24 και ο Σιλβάνο Πράντι πήρε τάιμ άουτ με τον Σβέτοσλαβ Γκότσεφ να τελειώνει την επίθεση και το ματς.

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-20.

Βουλγαρία (Πράντι): Ατανάσοφ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Γκότσεφ 10 (5/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σκρίμοφ 10 (10/18 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Σεγκάνοφ 1 (1 μπλοκ), Γιοσίφοφ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Σοκόλοφ 17 (11/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 62% υπ. – 54% άριστες), Πετρόφ (67% υπ. – 67% άριστες).

Ελλάδα (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 8 (8/18 επ.), Φιλίποφ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Πετρέας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/11 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Πελεκούδας 6 (6/14 επ.), Πρωτοψάλτης 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 53% άριστες), Παπαδόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 3 (3/6 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου.